Pasaulyje

2018.11.24 16:07

Paryžiuje per „geltonųjų liemenių“ protestus kilo susirėmimų su policija

BNS2018.11.24 16:07

Paryžiuje saugumo pajėgos šeštadienį leido ašarines dujas ir vandens patrankų čiurkšles, vaikydamos „geltonųjų liemenių“ judėjimo protestuotojus, mėginusius prasiveržti pro policijos užtvaras Eliziejaus Laukuose, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Keli tūkstančiai demonstrantų, vilkinčių ryškiai geltonos spalvos liemenes, susirinko šioje alėjoje, tęsiantis praeitą šeštadienį prasidėjusiems protestams prieš dyzelino akcizą, padidintą vyriausybės, siekiančios tokiu būdu mažinti aplinkos taršą.

Vėliau šie protestai virto plačiu frontu, nusistačiusiu prieš prezidento Emmanuelio Macrono centristinę vyriausybę.

Apie 3 tūkst. policijos pareigūnų buvo dislokuoti Paryžiuje, nes protestuotojai, pastarąją savaitę blokavę Prancūzijos kelius, ketino smarkiai sutrikdyti gyvenimą sostinėje. 

Paryžiaus policijos tarnybos šeštadienį nurodė, kad incidentai sostinėje yra susiję su „ultradešiniųjų (grupių) narių buvimu – jie kabinėjosi prie saugumo pajėgų“.

AFP žurnalistai pasakojo, kad šeštadienio rytą garsiuosiuose Eliziejaus Laukuose susirinkę keli tūkstančiai žmonių susirėmė su policija, mėginusia neleisti jiems žygiuoti į netoli Luvro muziejaus esančią Santarvės aikštę. 

Pasak policijos, demonstrantai kelis kartus bandė prasiveržti pro policijos kordoną, tačiau pareigūnai, panaudoję ašarines dujas, neleido jiems to padaryti. 

Matėsi, kaip protestuotojai lupa grindinio trinkeles ir pradeda statyti barikadas.

Kai kurie protestuotojai piktinosi policijos veiksmais.

49 metų Christophe'as, kartu su žmona atvykęs iš Izero regiono šalies rytuose, buvo priverstas sprukti iš alėjos į vieną šoninę gatvę, kad išvengtų ašarinių dujų.

„Mes tiesiog taikiai protestavom, bet prieš mus paleido ašarines dujas, – skundėsi vyras. – Štai kaip esame sutinkami Paryžiuje.“

AFP/Scanpix nuotr.

Protestų banga

Praėjusį šeštadienį beveik 300 tūkst. protestuotojų blokavo greitkelius, aplinkkelius, įmones  ir degalų saugyklas. Mažesnio masto protestai tęsėsi ir šią savaitę, o vien tik penktadienį juose dalyvavo apie 5 tūkst. žmonių geltonomis liemenėmis.

„Tikiuosi, kad kils tikra geltonoji banga,“ – šią savaitę pareiškė vienas iš judėjimo lyderių, dešiniosios pakraipos politikas Frankas Buhleras. Jis paragino rėmėjus „imti“ Paryžių. 

Tačiau kai kurie protestuotojai nerodė noro vykti į sostinę dėl kelionės išlaidų, todėl nebuvo aišku, ar organizatoriams pavyks pasiekti, kad būtų paralyžiuotas eismas Šviesos mieste.    

Šeštadienio rytą demonstrantai rinkosi Šarlio de Golio aikštėje, kuria prasideda Eliziejaus Laukai. Žmonės skandavo „Macronai, atsistatydink“. 

Daugiau nei 35 tūkst. žmonių socialiniame tinkle „Facebook“ žadėjo dalyvauti mitinge kitame Eliziejaus Laukų gale esančioje Santarvės aikštėje. Miesto valdžia nedavė leidimo šiam renginiui, nes aikštė yra arti prezidentūros.  

Policija ryte užtvėrė zoną, apimančią Santarvės aikštę, Nacionalinio Susirinkimo rūmus ir dalį Eliziejaus Laukų.

„Šioje zonoje negali vykti jokios demonstracijos, susirinkimai, eisenos, susijusių su „geltonosiomis liemenėmis“, – pareiškė Paryžiaus policijos viršininkas Michelis Delpuechas.

Pasak jo, mobilieji policijos būriai, palaikomi sraigtasparnių, yra pasirengę įsikišti, jei kiltų smurtas ar būtų pamėginta blokuoti sostinės aplinkkelį.  

Paryžiaus valdžia sankcionavo demonstraciją parke netoli Eifelio bokšto. 

„Vyriausybė padarė viską, kad demonizuotų judėjimą, kuris įvyks Paryžiuje,“ – sakė Clement'as Jonie, šeštadienio rytą prisidėjęs prie vakarinėje sostinės dalyje besirenkančių protestuotojų.

„Girdime (valdančiosios partijos) LREM deputatus sakant: „laikysimės kurso“, tačiau judėjimas vyksta ir nesirengia sustoti,“ – sakė iš priemiesčio atvykęs 47-erių logistikos specialistas.

Per savaitė trunkančias demonstracijas jau žuvo du žmonės, o dar 750, tarp jų 136 policijos pareigūnai, buvo sužeisti. 

Penktadienio vakarą Vakarų Prancūzijos mieste Anžė policijai pasidavė vyras, turėjęs sprogstamąjį įtaisą ir reikalavęs, kad protestuotojams būtų leista susitikti su prezidentu.

„Jis reikalavo, kad „geltonosios liemenės“ būtų priimtos Eliziejaus (rūmuose)“, Prancūzijos prezidento rezidencijoje, naujienų agentūrai AFP sakė vietos prokuroras Yves'as Gambert'as.

Vietos pareigūnas Bernard'as Gonzalezas pabrėžė: „Buvo reali grėsmė, realus pavojus. Ant jo kaklo buvo sprogstamasis įtaisas... Tai nebuvo klastotė.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.