Pasaulyje

2018.11.23 23:21

Iš Vengrijos išsikels dalis Vidurio Europos universiteto programų

Vengriją pamažu palieka valdžios nemalonę užsitraukęs Vidurio Europos universitetas, įkurtas atviros visuomenės idėją pabrėžiančio vengrų kilmės Amerikos finansų magnato George`o Soroso. Ypač populiarus tarp Rytų Europos studentų universitetas anglų kalbos programas žada siūlyti Vienoje, kur esą mokės didesnes stipendijas tam, kad studijos aukštų kainų Austrijoje toliau liktų prieinamos studentams iš Rytų.

Vidurio Europos universitetas sako į Austriją perkeliantis svarbiausias studijų programas, tas, kurių baigimo diplomai atitinka Jungtinių Amerikos Valstijų universiteto diplomus – universitetas veikia Vidurio Europoje, bet formaliai registruotas Niujorke.

Vengrijoje lieka programos, dėstomos vengrų kalba. Tačiau daugiausia regiono valstybių studentų dėmesio sulaukdavo programos anglų kalba.

Atviros visuomenės idėją pamatine laikantis universitetas susikirto su tautinei valstybei tam tikrą uždarumą kaip būtiną pabrėžiančia Vengrijos valdžia. Ši pakeitė vietos įstatymus taip, kad universitetas Vengrijoje negalėtų siūlyti programų anglų kalba nebent tokias pačias pradėtų organizuoti ir Niujorke, bet ten padalinio nėra, tik formali registracija.

Šeštadienį universiteto studentai žada protestuoti prie Vengrijos parlamento, bet vyriausybė nerodo, kad ketintų keisti poziciją. 1991 m. G. Soroso įkurtas universitetas siūlo socialinių ir humanitarinių mokslų programas, patenkančias į pasaulio geriausių šimtuką, o politikos mokslų – ir į penkiasdešimtuką.

Plačiau – Algirdo Acaus reportaže.