Pasaulyje

2018.11.22 21:26

JAV minint Padėkos dieną supykęs D. Trumpas užsipuolė teisėjus

BNS2018.11.22 21:26

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį, amerikiečiams minint Padėkos dieną, vėl užsipuolė savo šalies teisėjus, kuriuos apkaltino juos darant Jungtines Valstijas nesaugias, ir taip pakurstė aistras dėl prieglobsčio prašytojų prie JAV ir Meksikos sienos.

Per telekonferenciją su JAV kariais, taip pat savo rezidencijoje Floridoje reporteriams išsakytuose komentaruose ir ankstyvą rytą paskelbtose žinutėse socialiniame tinkle „Twitter“ D. Trumpas atnaujino kovą, prasidėjusią trečiadienį po to, kai Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas apgynė federalinių teisėjų nepriklausomumą.

D. Trumpas pagrasino uždaryti sieną su Meksika, jei padėtis pasienyje taps nebekontroliuojama. Jis taip pat pareiškė, kad į JAV patekti ir prieglobsčio paprašyti mėginančių migrantų karavane yra nusikaltėlių bei „blogų žmonių“.

Kalbant apie kitus nuogąstavimus dėl teisės viršenybės Jungtinėse Valstijose, D. Trumpas puolė ginti savo sprendimą neatmesti Saudo Arabijos pareiškimo, kad sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas neįsakė spalio 2-ąją nužudyti žurnalistą Jamalą Khashoggi.

Be to, nepaisydamas žiniasklaidos pranešimų, prezidentas paneigė, kad Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) tokios Rijado versijos nepriima.

„Turime labai stiprų sąjungininką Saudo Arabijoje. Turime sąjungininką, kuris sako, kad... princas ir karalius nepadarė šio nusikaltimo“, – nurodė D. Trumpas.

Baltųjų rūmų vadovas anksčiau šią savaitę įsakė svarstyti tik tų asmenų, kurie atvyksta į šalį per tam skirtus pasienio punktus, prašymus suteikti prieglobstį. Tokia taisyklė reiškia, kad kitur sieną kertančių migrantų prašymai iš karto atmetami.

Tačiau San Fransiske dirbantis federalinis teisėjas Jonas Tigaras laikinai užblokavo šią priemonę ir tokiu būdu supykdė D. Trumpą. Prezidentas pavadino jį „Obamos teisėju“, sureikšmindamas faktą, kad teisėją paskyrė ankstesnis JAV lyderis demokratas Barackas Obama.

Šis D. Trumpo komentaras trečiadienį išprovokavo itin retą Aukščiausiojo Teismo vadovo kritiką.

„Neturime Obamos teisėjų, Trumpo teisėjų, (George`o H. W.) Busho teisėjų ar (Billo) Clintono teisėjų“, – naujienų agentūrai AP išsiųstame pareiškime pabrėžė konservatyvių pažiūrų teisėjas J. Robertsas.

„Iš tikrųjų turime nepaprastą grupę atsidavusių teisėjų, iš visų jėgų besistengiančių vienodai teisti tuos, kas prieš juos stoja“, – pridūrė jis.

Šis klausimas akivaizdžiai buvo svarbiausias D. Trumpui, kai šis per telekonferenciją bendravo su JAV kariškiais, tarnaujančiais kitose šalyse.

Tai buvo proga pasakyti kalbą, kurioje ankstesni prezidentai padėkotų kariams už jų tarnybą ir vengtų diskusijų apie politiką. Tačiau D. Trumpas tuoj pat užsiminė apie polemiką dėl padėties pasienyje.

„Baisu, kai teisėjai perima jūsų apsaugos funkciją, kai jie pasakoja, kaip ginti jūsų sieną. Tai – gėda“, – sakė jis kariams ir pavadino San Fransiske įsikūrusį apeliacinį teismą, kuriame dirba J. Tigaras, „dideliu diegliu mūsų šone“.

Jis taip pat gyrė JAV pasienyje dislokuotus kariškius ir palygino savo administracijos kovą prieš neteisėtą migraciją su amerikiečių kariuomenės užjūryje vykdomomis operacijomis prieš kovotojus islamistus.

Įtampa pasienyje

„Paėmėme seną sugriuvusią sieną ir apraizgėme ją spygliuota viela, – kariams sakė D. Trumpas. – Niekas neprasibraus pro šias sienas.“

Kiek vėliau žurnalistams prezidentas sakė, kad pasienyje esantys kariai turi teisę prireikus panaudoti gyvybei pavojingą jėgą.

„Jei jie privalo, tai jie turi panaudoti gyvybei pavojingą jėgą. Viliuosi, kad jiems to neprireiks, bet turi reikalų su mažiausiai 500 rimtų nusikaltėlių. Taigi, neketinu leisti naudotis kariuomene“, – tvirtino D. Trumpas.

Anksčiau šią savaitę JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas sakė, kad kariai bus ginkluoti tik lazdomis.

Daugiau kaip 4 300 migrantų, dauguma jų – iš Hondūro, Salvadoro ir Gvatemalos, po ilgos kelionės iš Centrinės Amerikos susirinko šalia JAV sienos esančiame Tichuanos mieste Meksikoje.

Meksikos policijos teigimu, augant įtampai tarp vietos valdžios ir atvykėlių jau buvo sulaikyti 57 migrantai.

„Jei sužinosime, kad (situacija) pasieks lygį, kai prarasime kontrolę ar bus imta žaloti žmones, uždarysime įvažiavimą į šalį tam tikram laikui, kol vėl imsime kontroliuoti (situaciją)“, – sakė D. Trumpas žurnalistams.

„(Uždarysime) visą sieną. Turiu galvoje visą sieną. Meksika nebegalės pardavinėti savo automobilių Jungtinėse Valstijose“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt