Naujienų srautas

Pasaulyje2018.11.22 18:08

Turkija: kelyje į narystę Europos Sąjungoje šaliai statomos politinės kliūtys

ELTA 2018.11.22 18:08

Ketvirtadienį Ankaroje susitikus Turkijos ir ES pareigūnams, Turkija pažymėjo, kad jos kelyje į narystę Europos Sąjungoje buvo statomos „politinės kliūtys“. ES aukščiausio rango pareigūnai išreiškė susirūpinimą dėl neseniai Turkijoje suimtų akademikų. 

Po pokalbių su ES vyriausiąja užsienio reikalų įgaliotine Federica Mogherini ir Bendrijos plėtros komisaru Johannesu Hahnu Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sakė, kad jo šalies tikslas – visateisė narystė ES, bet šalis susiduria su politinėmis kliūtimis. 

„Politinių kliūčių rinkinys trukdo ne tik Turkijai, bet ir ES augimui, gerovei ir politiniam stabilumui. ES taip pat turi atrakinti duris, kurias ji užrakino“, – sakė M. Cavusoglu. 

Anksčiau šį mėnesį J. Hahnas prisidėjo prie teigiančiųjų, kad derybos dėl Turkijos narystės ES turėtų būti oficialiai nutrauktos. 

Tačiau J. Hahnas tuo pačiu pabrėžė, kad sprendimą šiuo klausimu turi priimti šalių narių vyriausybės. Kol kas daugumos, kad derybos būtų oficialiai nutrauktos, nėra. 

Savo ruožtu F. Mogherini sakė išreiškusi M. Cavusoglu susirūpinimą dėl praėjusią savaitę suimtų akademikų ir aktyvistų. 

„ES nori stiprios Turkijos“, – sakė F. Mogherini, pridurdama, kad „stipresnė Turkija reiškia demokratinę Turkiją, pagrįstą teisinės valstybės principais, nepriklausoma ir profesionalia teismų veikla ir visapusiška pagarba pagrindinėms laisvėmis“. 

Turkija beveik 20 metų buvo ES šalis kandidatė, tačiau, Ankaros ir Briuselio santykiai tapo labai įtempti po sužlugdyto karinio perversmo Turkijoje. Po jo Turkijoje prasidėjo susidorojimas su tūkstančiais įtariamų perversmininkų. 

ES šalys šiame kontekste kalbėjo apie didelį regresą teisinės valstybės, pagrindinių teisių ir nuomonės laisvės srityse. Veiksmai prieš žurnalistus, akademikus, žmogaus teisių aktyvistus, opozicijos politikus ir socialinės žiniasklaidos vartotojus esą negali būti toleruojami. 

„Mes visi labai gerai žinome apie nepavykusio karinio perversmo Turkijoje prieš daugiau kaip dvejus metus paliktas žymes. Nepaprastoji padėtis šiuo metu jau yra praeityje, ir drįstu tikėtis, kad greitai visos susijusios priemonės taps praeitimi“, – ketvirtadienį sakė F. Mogherini.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi