Pasaulyje

2018.11.22 16:38

Mirė Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU vadovas

BNS 2018.11.22 16:38

Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU, Vakarų kaltinamos kišimusi į rinkimus, cheminio ginklo panaudojimu ir kibernetinėmis atakomis, viršininkas generolas pulkininkas Igoris Korobovas mirė trečiadienį, būdamas 62 metų, pranešė Gynybos ministerija.

Naujienų agentūra citavo ministerijos pranešimą, kad I. Korobovas, vadovavęs Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiajai žvalgybos valdybai, mirė „po sunkios ir užsitęsusios ligos“.

Kol kas nepaskelbta, kas užims I. Korobovo vietą prie GRU vairo. 

I. Korobovas buvo paskirtas GRU viršininku 2016 metų sausį, netikėtai mirus jo pirmtakui generolui pulkininkui Igoriui Sergunui.

GRU (dabar oficialiai vadinama Rusijos Federacijos Ginkluotųjų Pajėgų Generalinio štabo Vyriausiąja žvalgybos valdyba) siejama su kišimusi į 2016 m. JAV prezidento rinkimų kampaniją, šių metų kovą įvykdytu buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimu Solsberio mieste pietų Anglijoje, taip pat neseniai buvo apkaltinta vykdžiusi didelio masto kibernetines atakas, įskaitant nepavykusį bandymą įsilaužti į Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) kompiuterines sistemas Hagoje.

I. Korobovui buvo taikomos JAV sankcijos.

Rusija šiuos kaltinimus atmeta ir vadina juos Vakarų šmeižto kampanijos dalimi.

I. Korobovas nedalyvavo lapkričio pradžioje vykusiame šventiniame renginyje, skirtame paminėti GRU įkūrimo šimtmetį. Ceremonijai vadovavo I. Korobovo pirmasis pavaduotojas Igoris Kostiukovas. To renginio metu prezidentas Vladimiras Putinas žarstė pagyras šiai tarnybai. 

1985 m. prie karinės žvalgybos prisijungusiam I. Korobovui už tarnybą buvo įteiktas aukščiausias šalies apdovanojimas – Rusijos didvyrio medalis.

GRU yra viena iš trijų Rusijos žvalgybos agentūrų. Kitos dvi – Užsienio žvalgybos tarnyba (SVR) ir Federalinė saugumo tarnyba (FSB).

GRU turi platų šnipų tinklą užsienyje, o jos elitinių specialiųjų pajėgų (vadinamojo specnazo) kariai dalyvavo įvairiuose konfliktuose, įskaitant karus Afganistane ir Čečėnijoje. Tarnybos struktūra, darbuotojų skaičius ir finansai yra valstybės paslaptis.