Pasaulyje

2018.11.20 14:13

F. Mogherini „itin sunerimusi“ dėl branduolinių pajėgų sutarties likimo

ELTA2018.11.20 14:13

Europos Sąjungos vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė Federica Mogherini antradienį sakė esanti „itin susirūpinusi“ dėl svarbios JAV ir Rusijos branduolinių raketų kontrolės sutarties likimo ir įspėjo dėl pavojaus Europos saugumui.

Praėjusį mėnesį Vašingtonas paskelbė ketinąs nutraukti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF), nes Rusija pažeidžia 1987 metais pasirašyto susitarimo sąlygas. 

INF susitarimas tarp JAV ir tuometės Sovietų Sąjungos draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą galinčias nešti sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km. Vašingtonas tvirtina, kad būtent Rusijos raketų sistema 9M729 pažeidžia sutartį.

„Jei eisime susitarimo panaikinimo link, Europos saugumui kils grėsmė, o mes nenorime, kad Europos teritorija vėl taptų mūšio lauku kitoms galingoms valstybėms, kokia ji buvo tokį ilgą laiką praeityje“, – sakė F. Mogherini ir pridūrė, kad „vis dar viliamės, jog galima išsaugoti susitarimą ir įgyvendinti jį“.

Nors JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija leido suprasti, kad nutrauks sutartį, ji kol kas nesiėmė jokių realių veiksmų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.