Pasaulyje

2018.11.19 19:30

Saudo Arabijos karalius giria savo šalies teismų sistemą

BNS2018.11.19 19:30

Saudo Arabijos karalius Salmanas pirmadienį gyrė savo karalystės teismų sistemą; tai buvo pirmieji jo vieši komentarai nuo praėjusį mėnesį įvykdyto Rijado kritiko žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo, įvariusio šalį į vieną didžiausių jos tarptautinių krizių.

Valstybės prokuroras praėjusią savaitę paneigė, kad įtakingasis sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas prisidėjo prie J. Khashoggi nužudymo spalio 2-ąją Saudo Arabijos konsulate Stambule, tačiau Jungtinių Valstijų žiniasklaidoje pasirodė informacijos, kad JAV Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) jį laiko atsakingu už šį nusikaltimą.

Prokuroras ragino penkiems įtariamiesiems skirti mirties bausmes ir pranešė, kad 11 asmenų yra pareikšti kaltinimai, o dėl nužudymo buvo sulaikytas 21 žmogus.

„Karalystė buvo įkurta remiantis islamiškais teisingumo ir lygybės principais, ir mes didžiuojamės teismų sistemos ir valstybės prokurorų pastangomis“, – sakė karalius per savo kasmetinį kreipimąsi į Šuros Tarybą – vieną svarbiausių šalies patariamųjų organų.

„Užtikriname, kad ši šalis niekuomet nenukryps nuo Dievo įstatymų įgyvendinimo ir tarnavimo teisingumui“, – pridūrė 82 metų monarchas tiesiogiai neužsimindamas apie J. Khashoggi nužudymą.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, gyręs Saudo Arabiją kaip „tikrai ypatingą sąjungininkę“, susilaikė nuo kaltinimų princui Mohammedui.

JAV laikraščiui „The Washington Post“ rašydavęs J. Khashoggi, dažnai kritikuodavęs Saudo Arabijos vyriausybę, dingo spalio 2 dieną, įėjęs į į Saudo Arabijos konsulatą Stambule atsiimti santuokai reikalingų dokumentų.

Saudo Arabija anksčiau griežtai neigė ką nors žinanti apie J. Khashoggi dingimą. Tačiau spalio viduryje Rijadas galiausiai pripažino, kad žurnalistas buvo nužudytas konsulato per esą „nepavykusią“ operaciją.

Pagal tyrimo versiją, J. Khashoggi konsulate buvo apsvaigintas narkotikais, nužudytas, o jo kūnas sukapotas. Tada penki kaltinamieji, kuriems reikalaujama skirti mirties bausmę, išvežė palaikus iš konsulato.

Rijado prokuratūra pažymėjo, kad įtakingiausiu karalystės žmogumi laikomas sosto įpėdinis princas su visu tuo nesusijęs ir nebuvo informuotas apie šią operaciją.

Praėjusią savaitę JAV iždo departamentas paskelbė ekonomines sankcijas 17 Saudo Arabijos piliečių, įtariamų prisidėjus prie žurnalisto J. Khashoggi nužudymo; tarp tų asmenų esama ir artimų sosto paveldėtojo princo M. bin Salmano patarėjų. Be to, Vašingtonas pažadėjo šią savaitę parengti galutines išvadas dėl žurnalisto nužudymo.

Tuo metu Vokietija pirmadienį pranešė, kad Berlynas uždraudė 18 Saudo Arabijos piliečių atvykti į Šengeno zoną, nes jie laikomi susijusiais su J. Khashoggi nužudymu.