Pasaulyje

2018.11.18 19:34

D. Trumpas sako nenorintis klausytis J. Khashoggi nužudymo garso įrašo

BNS 2018.11.18 19:34

JAV prezidentas Donaldas Trumpas televizijos „Fox“ sekmadienio laidai sakė, kad buvo visapusiškai informuotas apie žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo garso įrašą, bet pats jo klausytis nenori.

„Nes tai kankinantis įrašas. Tai baisus įrašas“, – sakė jis interviu laidai „Fox News Sunday“, kuris buvo nufilmuotas penktadienį.

„Tai buvo labai smurtinga, labai žiauru ir baisu“, – pridūrė D. Trumpas.

Praėjusios savaitės pabaigoje Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pranešė, kad Turkija pasidalino garso įrašais, siejamais su J. Khashoggi nužudymu, su Rijadu, Vašingtonu ir kitomis sostinėmis.

Paskutinį kartą J. Khashoggi gyvas buvo matytas spalio 2 dieną, įeinantis į Saudo Arabijos konsulatą Stambule, kad pasiimtų dokumentus, reikalingus planuotoms vestuvėms. Porą savaičių Rijadas tvirtino, kad iš konsulato žurnalistas išėjo gyvas, tačiau spalio 19 dieną pripažino, kad jis buvo nužudytas konsulate. Jo kūnas iki šiol nerastas.

Žiniasklaida anksčiau pranešė, kad JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) atsakingu už šį nužudymą laiko Saudo Arabijos sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną, tačiau Valstybės departamentas šiuos pranešimus pavadino klaidingais, o D. Trumpas šeštadienį žurnalistams sakė, kad „išsami ataskaita“ apie asmenis, „kurie tai padarė“, bus parengta pirmadienį arba antradienį.

Per interviu „Fox“ paklaustas, ar princas Mohammedas jam melavo, kai paneigė bet kokias savo sąsajas su J. Khashoggi nužudymu, D. Trumpas atsakė: „Nežinau. Kas iš tikrųjų gali žinoti? Bet galiu pasakyti štai ką: jis turi daug žmonių, ... kurie sako, kad jis nieko nežinojo.“

„Jis man pasakė, kad su tuo neturi nieko bendra. Jis man tai sakė, pasakyčiau, galbūt penkis kartus skirtingais momentais, dar prieš kelias dienas“, – pridūrė JAV prezidentas.

D. Trumpas pripažino, kad princui artimi žmonės „turbūt yra susiję“ su nužudymu, bet pridūrė: „Aš noriu toliau bendrauti su sąjungininku, kuris daugeliu atžvilgių yra labai geras.“

Paklaustas, ar sutiks su žingsniais JAV Kongrese dėl JAV nebedalyvavimo Saudo Arabijos vadovaujamame kare Jemene ar ginklų pardavimo šiai karalystei sustabdymo, D. Trumpas kalbėjo dviprasmiškai.

„Noriu, kad (karas) Jemene baigtųsi. Tango šokiui reikia dviejų ir Iranas taip pat turi baigti, – sakė jis. – Noriu, kad Saudo (Arabija) liautųsi, bet noriu, kad liautųsi ir Iranas.“

Didėjant tarptautiniam pasipiktinimui dėl didelio per antskrydžius žūstančių civilių skaičiaus, Jungtinės Valstijos ragino nutraukti ugnį ir surengti taikos derybas trejus metus trunkančiam konfliktui užbaigti.

JAV skrydžiai degalų papildymui ore, kuriais buvo remiamos Saudo Arabijos vadovaujamos aviacijos operacijos Jemene, baigėsi praėjusią savaitę. JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas tai apibūdino kaip Saudo Arabijos sprendimą.

Saudo Arabija ir jos sąjungininkai nuo 2015-ųjų remia Jemeno vyriausybę, kovojančią su Irano palaikomais husių sukilėliais. Anot Jungtinių Tautų, šis konfliktas yra sunkiausia dabartinė humanitarinė krizė pasaulyje.