Pasaulyje

2018.11.15 17:00

A. Merkel sveikina „Brexito“ susitarimo projektą, perspėja dėl „blogiausio atvejo“

BNS 2018.11.15 17:00

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį sveikino „Brexito“ susitarimo projektą, bet perspėjo, kad jo atmetimas nulemtų „blogiausio atvejo scenarijų“ – netvarkingą Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo.

„Labai džiaugiuosi, kad po ilgų ir ne visada lengvų derybų galėtų būti pasiektas pasiūlymas“, – sakė A. Merkel apie susitarimo projektą, kurį dar turi paremti britų parlamentas ir kitos 27 ES narės.

Tačiau A. Merkel, didžiausios ES ekonomikos vadovė, pridūrė, kad „blogiausio atvejo scenarijus ir netvarkingiausias atvejis būtų nesugebėjimas pasiekti susitarimo“.

„Tai alternatyva, kurią visuomet privalome atminti, – po ministrų kabineto susitikimo Potsdame netoli Berlyno sakė A. Merkel. – Klausimas toks: ar tai, ką dabar turime, yra pamatas? Tikiuosi, kad tai gali būti pamatas.“

Britų ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį laimėjo savo ministrų kabineto pritarimą „Brexito“ susitarimo projektui, bet ketvirtadienį patyrė didžiulį smūgį, kai virtinė vyriausybės narių atsistatydino jai bandant įsiūlyti susitarimą susiskaldžiusiam parlamentui.

Parlamente Th. May susidūrė su dideliu pasipriešinimu – ir griežtosios „Brexito“ linijos šalininkų, kuriems atrodo, kad susitarime per daug nuolaidų Briuseliui, ir ES šalininkų, norinčių glaudesnių ryšių su bloku arba antro referendumo.

Th. May tvirtino, kad nors derybos nebuvo patogios, tai yra geriausia, ko Britanija galėtų tikėtis kovo 29 dieną išstodama iš ES.

Lapkričio 25 dieną ES lyderiai surengs neeilinį viršūnių susitikimą dėl „Brexito“. Jei jie pritars susitarimui, Britanijos parlamentas gruodžio pradžioje turėtų dėl jo balsuoti.