Pasaulyje

2018.11.15 15:31

JK parlamente – lemtingos diskusijos dėl „Brexito“

LRT.lt 2018.11.15 15:31

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May pristato vyriausybės patvirtintą „Brexito“ susitarimo projektą Bendruomenių rūmuose (žemuosiuose britų parlamento rūmuose). Th. May laikosi pozicijos, kad šio susitarimo alternatyvos yra „Brexitas“ be susitarimo arba joks „Brexitas“. Iš parlamentarų ji sulaukia labai daug kritikos. Net torių partijos (britų konservatorių, kuriems priklauso ir pati Th. May) nariai ragina premjerę atsistatydinti, praneša britų „The Guardian“.

Anksčiau skelbta, kad ketvirtadienį JK parlamentas turėtų balsavimu patvirtinti arba atmesti trečiadienį vyriausybės patvirtintą „Brexito“ susitarimo projektą. Leiboristų atstovui Rachaeliui Maskellui ketvirtadienį parlamentinio svarstymo metu paklausus, ar Th. May sieks sutarti su ES dėl „Brexito“ deryboms skirto laiko pratęsimo, jei Bendruomenių rūmai dabar balsuotų prieš jos pateiktą „Brexito“ susitarimo projektą, premjerė pareiškė, kad papildomo laiko deryboms nesieks.

Kritikuoja ir opozicija, ir valdantieji

Th. May siūlomą pasitraukimo iš ES sutarties projektą kritikuoja ir valdantieji konsevatoriai, ir opozicinė Leiboristų partija. Vienas iš kritikos leitmotyvų – kad pagal šį susitarimo projektą JK taptų Europos Sąjungos "vasale", turėdama ir toliau laikytis ES taisyklių, net ir nebebūdama jos nare. Kitas esminis kritikos aspektas - kad „apsidraudžiamasis mechanizmas“ (backstop) galiotų tik Šiaurės Airijai: tai vienintelė JK teritorija, kuri liktų ES bendrojoje rinkoje, kai visa šalis iš jos pasitrauktų. Kritikų teigimu, tai "išdraskytų" šalį.

Kalbama, kad balsavimo gali ir nebūti, nes šansų, kad jis galėtų baigtis teigiamai, mažėja. „The Guardian“ praneša, kad jų šaltinių žiniomis, jei balsavimas vyktų šiandien, Th. May patirtų skaudų pralaimėjimą. Dienraštis cituoja torių parlamentarą Marką Francois`ą, teigiantį, kad vien iš jų partijos mažiausiai 84 JK Bendruomenių rūmų nariai balsuotų prieš Th. May „Brexito“ susitarimą. "Matematiškai neįmanoma, kad Bendruomenių rūmai patvirtintų šį susitarimo projektą", – sako M. Francois`as.

Neaiškus ne tik "Brexito" sutarties, bet ir JK vyriausybės likimas

Be to, pranešama, kad „Brexitą“, bet ne Th. May siūlomą „Brexito“ susitarimą palaikantys torių parlamentarai svarsto galimybę inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo premjere Th. May. Toks balsavimas būtų skelbiamas, jei jo raštiškai paprašytų 48 parlamentarai. Parlamentarė Anne Marie Morris, viena iš „Brexito“ šalininkių torių partijoje, britų nacionaliniam transliuotojui BBC pareiškė, jog tokių prašymų jau pateikta net daugiau nei 48, bet ne visi jie „aktyvuoti“, t. y., galėtų būti naudojami tik juos pateikusiems parlamentarams davus atskirą sutikimą. Premjerei "nuversti" pakaktų jei už nepasitikėjimą balsuotų 158 iš 315 jos partijos parlamentarų. Iš viso Bendruomenių rūmuose – 650  narių.

LRT.lt primena, kad trečiadienį vakare JK premjerė pareiškė, jog vyriausybė vienbalsiai pritarė „Brexito“ susitarimo projektui. Ketvirtadienį nuo pat ryto pradėjo stiprėti abejonės dėl to, kiek iš tiesų šis pritarimas buvo vienbalsis.

Nepraėjus nė 12 valandų po Th. May pareiškimo, ketvirtadienį vienas po kito apie atsistatydinimą paskelbė „Brexito“ ministras Dominicas Raaba, ministrė darbui ir pensijoms Eshter McVey, jaunesnysis ministras Šiaurės Airijos reikalams Shaileshas Vara, jaunesnioji ministrė„Brexitui“ Suella Braverman bei du parlamento sekretoriai ministerijose: Anne-Marie Trevelyan (švietimo) ir Ranilas Jayawardena (teisingumo). Visi jie savo atsistatydinimus grindžia tuo, kad negali pritarti Th. May suderėtam „Brexito“ susitarimui.

„The Telegraph“ žurnalistas Stevenas Swinfordas, remdamasis keliais šaltiniais, socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad „Brexito“ ministro portfelis atsistatydinus D. Raabui buvo pasiūlytas aplinkos, maisto ir kaimo reikalų ministrui konservatoriui Michaelui Gove`ui.