Naujienų srautas

Pasaulyje2018.11.14 20:22

Europarlamentarai ragina griežtinti ginklų eksporto kontrolę

LRT.lt 2018.11.14 20:22

Valstybėms, nesilaikančioms ES  ginklų eksporto kontrolės taisyklių, turėtų būti taikomos sankcijos, sakoma trečiadienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje.

Prieš dešimtmetį ES sutarė dėl bendros ginklų eksporto licencijų išdavimo tvarkos, tačiau valstybės sistemiškai nesilaiko ES taisyklių, konstatuoja europarlamentarai. Jų įsitikinimu, taisykles pažeidžiančioms valstybėms turėtų būti taikomos sankcijos, kaip teigiama pranešime žiniasklaidai.

EP pabrėžia, kad bendros ginklų eksporto taisyklės yra būtinos, kad būtų išvengta žmogaus teisių pažeidimų, taip pat Europoje pagamintų ginklų naudojimo prieš ES valstybių karines pajėgas.

Europarlamentarai piktinasi tebesitęsiančiu ginklų eksportu į Saudo Arabiją, nors jis neatitinka šešių iš aštuonių ES kriterijų. Europos šalių parduoti laivai, lėktuvai ir bombos leido Saudo Arabijai vykdyti karinius veiksmus Jemene, nulėmusius besitęsiančias šios šalies gyventojų kančias. Europarlamentarai giria Vokietiją ir Nyderlandus už nutrauktą ginklų eksportą į Saudo Arabiją, o kartu kritikuoja to nepadariusias valstybes ir ragina paskelbti ginklų eksporto embargą visoms šalims, dalyvaujančioms Saudo Arabijos koalicijoje kare su Jemenu.

Europarlamentarai taip pat priblokšti dėl didelio ES kilmės ginklų ir amunicijos kiekio, rasto pas vadinamosios „Islamo valstybės“ teroristus Sirijoje ir Irake. Nors pagal ES taisykles valstybės privalo užtikrinti, kad parduodami ginklai nepatektų į nepageidaujamas rankas, kai kurios šalys, pavyzdžiui, Bulgarija ir Rumunija, veiksmingai to neužtikrina, sakoma rezoliucijoje. EP taip pat ragina šiuo atžvilgiu atidžiau vertinti ginklų sandorius su JAV, visų pirma Saudo Arabijos kontekste.

ES šiuo metu yra antra didžiausia ginklų eksportuotoja pasaulyje, parduodanti 27 proc. pasaulio ginklų. 2016-aisiais 40 proc. Europos ginklų eksporto licencijų buvo suteikta Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos valstybėms. Dauguma europietiškų ginklų nukeliavo į Saudo Arabiją, Egiptą ir Jungtinius Arabų Emyratus.

„Ginklų eksportas neprisideda prie užsienio šalių ar regionų stabilumo, jis nepadeda kurti taikos. Ginklai stiprina konfliktus. Karas Jemene vyksta dėl ginklų iš Europos. Bendra ES pozicija dėl ginklų eksporto turi būti veiksmingai taikoma“, – pažymėjo EP pranešėja Sabine Lösing (Europos vieningieji kairieji, Vokietija).

Už rezoliuciją dėl ginklų eksporto balsavo 427 EP nariai, prieš buvo 150, o susilaikė 97.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi