Pasaulyje

2018.11.14 10:37

Britų ministrai spręs dėl „Brexito“ sutarties

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.14 10:37

Trečiadienį į skubų posėdį renkasi Jungtinės Karalystės ministrų kabinetas, kuris turi pritarti arba atmesti antradienį vakare Briuselyje pasiektą techninį susitarimą dėl „Brexito“. Tik po šio svarbaus sprendimo susitarimas bus perduotas Jungtinės Karalystės Bendruomenių Rūmams, kur dėl jo galutinai nuspręs parlamento nariai.

Britanijos ministrės pirmininkės žodžiai pasakyti per lordo mero banketą, kad derybos dėl „Brexito“ yra labai labai sunkios šiandien bus patikrinti per lemiamą torių vyriausybės narių susitikimą.

Po pietų Londone, premjerės rezidencijoje Theresos May kabineto nariai turės apsispręsti, ar jie palaiko antradienį vakare Briuselyje pasiektą techninį susitarimą dėl visų Britanijos išstojimo iš Sąjungos detalių: pereinamojo dvejų metų laikotarpio Muitų sąjungoje ir bendrojoje rinkoje bei sienos Airijoje statuso.

Tai bus nelengva, nes radikalių pažiūrų „Brexitą“ remiantys konservatoriai, nesiūlydami jokių konkrečių alternatyvų, kaip apsaugoti karalystės ekonomiką, atrodo, pasiryžę dėl „Brexito“ ir savo reitingų netgi paaukoti taip sunkiai pasiektą taiką tarp airių ir britų šiaurės Airijos provincijoje.

Antradienį vakare premjerė aptarė sutarties tekstą su kiekvienu ministru individualiai. Abejotina, kad jiems tai  bus lengvas apsisprendimas. Po ankstesnių tokių kabineto sprendimų dalis ministrų atsistatydino. Opoziciniai leiboristai taip pat kritikuoja susitarimą, kurio dar nematė.

Net jei T. May kabineto nariai pritars susitarimui, jį dar turės patvirtinti Atstovų Rūmai, o prieš tai parlamentarai išsireikalavo, kad būtų pateiktas teisinis sutarties įvertinimas. Tik tuo atveju, jei susitarimui vis dėlto bus pritarta, dar šį mėnesį gali būti sušaukta speciali Europos Vadovų Taryba, kuri galėtų patvirtintų sutartį dėl „Brexito“, ir jis įvyktų, kaip planuota, kitų metų pavasarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt