Pasaulyje

2018.11.14 09:49

Norvegija kaltina Rusiją per NATO pratybas blokavus GPS duomenis

BNS2018.11.14 09:49

Oslas antradienį tiesiai apkaltino Rusiją blokavus globalinės padėties nustatymo sistemos (GPS) signalus Norvegijos šiaurėje, kai ten spalio mėnesį ir lapkričio pradžioje vyko didelės NATO pratybos.

„Žinome, kad (signalų) slopinimas buvo stebimas nuo spalio 19-osios iki lapkričio 7-osios, (kad tai) darė Rusijos sausumos pajėgos Koloje“, – nurodė Norvegijos gynybos ministerija, paminėdama Rusijos šiaurės vakaruose netoli Norvegijos esantį Kolos pusiasalį.

„Drauge su atitinkamais pareigūnais atidžiai stebime situaciją“, – pridūrė ministerija elektroniniame laiške naujienų agentūrai AFP, patvirtindama norvegų naujienų agentūros NTB pranešimus.

Sekmadienį Suomijos premjeras Juha Sipila sakė, kad dėl „beveik neabejotinai tyčinio“ GPS signalų sutrikdymo Laplandijoje buvo iškilęs pavojus civilinei aviacijai šiame regione.

Jis užsiminė, kad už tai gali būti atsakinga Maskva.

Rusija pirmadienį tai paneigė ir sakė, kad toks pareiškimas „neturi pagrindo“.

Signalų slopinimas sutapo su didžiausiomis po Šaltojo karo NATO pratybomis „Trident Juncture 2018“ („Trišakė jungtis 2018“), kurios nuo spalio 25-osios iki lapkričio 7-osios vyko keli šimtai kilometrų nuo Norvegijos sienos su Rusija.

Maskva prieš šias pratybas, kurias pavadino antirusiškomis, pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių.

Dėl palydovų sutrikdymo Suomijos ir Norvegijos civilinės oro erdvės operatoriai paskelbė oficialius perspėjimus pilotams, kad navigacijos signalai Laplandijos šiaurės rytuose yra nestabilūs.

2017 metų rugsėjį Norvegijos pareigūnai taip pat pranešė, kad GPS signalų trikdymas paveikė civilinius skrydžius šalies šiaurėje. Tai vyko per dideles Rusijos karines pratybas „Zapad“ („Vakarai“).

„Užsienio reikalų ministerija anksčiau kelis kartus kėlė šį klausimą Rusijos pareigūnams“, – nurodė Gynybos ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt