Pasaulyje

2018.11.09 10:05

Europos Tarybos vadovas nerimauja dėl galimo Rusijos pasitraukimo iš organizacijos

BNS2018.11.09 10:05

Po Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos – vadinamojo „Brexit“ – gali ateiti eilė „Ruxit“ – Rusijos pasitraukimui iš Europos Tarybos, neatmeta šios tarptautinės organizacijos generalinis sekretorius Thorbjornas Jaglandas.

„Greta „Brexit“ Europai gresia dar vienas skilimas. Esama realios grėsmės, kad Europos laukia ne tik „Brexit“, bet ir „Ruxit“, – sakė Th. Jaglandas ketvirtadienį Helsinkyje per bendrą spaudos konferenciją su Suomijos užsienio reikalų ministru Timo Soini.

Europos Tarybos vadovas pažymėjo, kad „Rusijos pasitraukimas iš organizacijos reikštų, kad iš Europos Tarybos darbo žmogaus teisių srityje bus eliminuoti maždaug 140 mln. piliečių, kad rusai jau nebegalės kreiptis teisingumo į Europos Žmogaus Teisių Teismą“. 

„Vienai šaliai pasitraukus iš Europos Tarybos, o kitai palikus Europos Sąjungą tai būtų jau kitokia Europa. Tai neduos naudos“, – sakė Th. Jaglandas. 

Jis pridūrė, kad Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija nustato visai Europai bendras žaidimo taisykles. 

Suomijos diplomatijos vadovas savo ruožtu pristatė šalies pirmininkavimo Europos Tarybai, kuris tęsis nuo lapkričio 21 dienos iki ateinančių metų gegužės, programą ir pažymėjo, jog Helsinkis „padarys viską, kad Rusija liktų Europos Taryboje, pradėtų mokėti narystės įnašus ir atsisakytų planų išstoti iš organizacijos“.   

„Rusijos pasitraukimas iš Europos Tarybos turėtų pragaištingų pasekmių tiek pačiai Rusijai, tiek Europos Tarybai“, – pažymėjo T. Soini. 

Anot jo, krizę dėl Rusijos būtina išspręsti iki ateinančių metų vasaros. 

T. Soini sakė, kad „situacija sudėtinga, tačiau praktiškai niekas nenori, kad Rusija paliktų Tarybą“. 

„Tačiau jei esate dalyvis, turėsite mokėti. Reikalavimai visiems vienodi“, – kalbėjo jis. 

2014 metų balandį Rusija dėl Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos neteko balso teisės Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje (ETPA) ir daugumos kitų savo įgaliojimų. 

2015 metų sausį ETPA pratęsė sankcijas, dėl kurių Rusijos delegacijos nariai negali būti įtraukti į Asamblėjos vadovaujančias struktūras ir dalyvauti stebėjimo misijose. 

Protestuodama Rusijos delegacija atsisakė dalyvauti Asamblėjos sesijose, vykstančiose keturis kartus per metus. Ji pareiškė vėl grįšianti prie normalaus darbo Asamblėjoje, kai visiems Rusijos delegacijos nariams bus grąžinti visi įgaliojimai ir pataisytas reglamentas, kad ateityje nebūtų galima varžyti nacionalinių delegacijų teisių. 

2017 metais Maskva įšaldė dalies savo įnašo į Europos Tarybos biudžetą išmokėjimą.  

Iki tol Rusijos metinis įnašas į Europos Tarybos biudžetą buvo vienas didžiausių tarp valstybių narių ir sudarė apie 30 mln. eurų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.