Pasaulyje

2018.11.09 09:22

Jūrų pėstininkų veteranas Kalifornijos bare nušovė 12 žmonių

BNS 2018.11.09 09:22

JAV jūrų pėstininkų korpuso 28 metų veteranas praėjusią naktį Kalifornijos kantri muzikos bare, kuriame tuo metu linksminosi daugybė koledžo studentų, nušovė 12 žmonių, įskaitant policijos pareigūną, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.

Išsigandę baro „Borderline Bar and Grill“ lankytojai bandė pabėgti nuo šaudyti apie 23 val. 20 min. vietos (ketvirtadienį 9 val. 20 min. Lietuvos) laiku pradėjusio vyro. 12 žmonių nužudęs įtariamasis vėliau nusišovė, sakė pareigūnai.

„Jie bėgo per galinius išėjimus, daužė langus. Jie lipo per langus, slėpėsi palėpėje, slėpėsi tualete“, – apie siaubo ištiktus baro lankytojus sakė Ventūros apygardos šerifas Geoffas Deanas.

Šerifas paskelbė, kad šaudynes surengė Ianas Davidas Longa, jūrų pėstininkas veteranas ir į šiaurės vakarus nuo Los Andželo esančio Tausand Oukso gyventojas.

Pasak Pentagono, I. D. Longas tarnavo JAV jūrų pėstininkų korpuse nuo 2008-ųjų rugpjūčio iki 2013-ųjų kovo. Jis buvo kulkosvaidininkas.

Vyras turėjo kapralo laipsnį ir matė karinius veiksmus Afganistane, kur buvo išsiųstas nuo 2010-ųjų lapkričio iki 2011-ųjų birželio.

„Atrodė, kad jis žino, ką daro“, – televizijai „Fox News“ sakė baro lankytoja Teylor Whittler.

I. D. Longas buvo rastas negyvas bare esančioje kontoroje. Manoma, kad jis nusišovė, nurodė G. Deanas.

Pareigūnai dar nežino, kokie buvo įtariamojo motyvai. Taip pat kol kas nesama jokių sąsajų su terorizmu.

„Šiuo metu nė neįtariame, koks buvo motyvas“, – teigė G. Deanas.

„Akivaizdu, kad kažkas dėjosi jo galvoje, ir tai privertė jį taip pasielgti, – sakė šerifas. – Jis turėjo kažkokių problemų.“

AFP/Scanpix nuotr.

„Lyg pragaras“

Šerifo teigimu, I. D. Longas atvažiavo į minėtą barą ir pirmiausia nušovė neginkluotą apsauginį, stovėjusį lauke, o tuomet ėmė šaudyti į atsitiktinius žmones viduje.

G. Deanas sakė, kad šaudynių vieta atrodė „lyg pragaras“.

Šerifo teigimu, jo departamentas buvo keliskart susidūręs su I. D. Longu. Pareigūnas nurodė, kad balandį buvo skambinta I. D. Longui į namus susirūpinus dėl jo įsiūčio ir neracionalaus elgesio.

„Manyta, kad jam gali būti potrauminio streso sutrikimas (PTSD), nes jis buvo veteranas ir priklausė jūrų pėstininkams“, – teigė G. Deanas.

Šerifas sakė, kad tuo metu buvo kreiptasi į psichikos sveikatos krizių komandą, tačiau buvo padaryta išvada, jog I. D. Longo suimti nereikia.

G. Deanas taip pat nurodė, kad anksčiau tas vyras buvo patekęs į eismo nelaimę, o 2015 metais buvo sumuštas viename bare.

Šerifas nurodė, kad šaulys turėjo .45 kalibro pistoletą „Glock 21“. Ginklą I. D. Longas buvo įsigijęs legaliai.

Tarp nužudytųjų buvo tris dešimtmečius šerifo departamente dirbęs 54 metų seržantas Ronas Helusas. Jis buvo vedęs, turėjo suaugusį sūnų ir ruošėsi netrukus išeiti į pensiją.

„Jis ten nuėjo gelbėti žmonių ir paaukojo savo gyvybę“, – sakė G. Deanas.

Pasak jo, R. Helusas iš karto gavo kelis šūvius, tada patruliuojantis policininkas, užsitikrinęs saugumą, ištempė kolegą iš baro ir laukė specialiųjų pajėgų būrio bei dešimčių kitų policijos pareigūnų atvykimo.

SIPA/Scanpix nuotr.

„Garsas priminė fejerverkus“

Per nelaimę dar apie 15 žmonių buvo sužeisti, sakė šerifas. Be kita ko, keli asmenys susižeidė „iššokę per langus, lįsdami po stalais“, pridūrė jis.

20-metis koledžo studentas Mattas Wennerstronas pasakojo, kad šaulys tikriausiai turėjo 10–15 šovinių dėtuvę.

„Kai (jis) pradėjo iš naujo užtaisyti (ginklą), tada iš ten išvarėme žmones, o atgal aš nesidairiau“, – prisiminė vaikinas.

M. Wennerstronas sakė, kad su dar keliais žmonėmis jie prasibrovė iki balkono ir gelbėdamiesi iš jo iššoko.

Jasmin Alexander, į barą atėjusi su savo draugais, sakė, kad pasigirdus šūviams kilo chaosas ir sumaištis.

„Buvome bare, linksminomės, šokome, – pasakojo ji žurnalistams. – Staiga išgirdome (...) šūvius, visi pradėjo blaškytis, žmonės stumdėsi.“

„Iš pradžių nepriėmėme to rimtai... nes garsas priminė fejerverkus, o visi puolė ant grindų“, – tęsė įvykio liudininkė.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė užuojautą žuvusiųjų per šaudymą pietų Kalifornijos bare artimiesiems.

D. Trumpo žinutėje socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje sakoma, kad jis buvo „puikiai informuotas apie siaubingą šaudymą“. Prezidentas taip pat gyrė teisėsaugos pareigūnus, „didelę policijos pareigūnų drąsą“.

„Tegul Dievas palaimina visas aukas ir aukų šeimas“, – parašė jis.

Prezidentas nurodė iki pusės stiebo nuleisti JAV vėliavas prie Baltųjų rūmų ir kitų valstybinių įstaigų.

Nelaimė įvyko praėjus vos 10 dienų po to, kai per šaudymą vienoje sinagogoje Pensilvanijos valstijos Pitsburgo mieste žuvo vienuolika žmonių.

Praėjusiais metais Las Vegase kitas šaulys pro savo viešbučio kambario langus paleido ugnį į koncerto po atviru dangumi dalyvius. Jis nužudė 58 žmones, dar šimtus sužeidė. Šis išpuolis buvo pražūtingiausios masinės šaudynės per JAV naujausių laikų istoriją.