Pasaulyje

2018.12.17 09:33

JAV vidurio kadencijos rinkimuose – rekordinės mažumų ir moterų pergalės

Antradienį vykusiuose Jungtinių Valstijų vidurio kadencijos rinkimuose istorinius pasiekimus švenčia rasinės, etninės bei kitos mažumos, o ryškiausią pergalę iškovojo moterys.

Prognozuojama, kad Atstovų Rūmuose iš 435 vietų 96 užims moterys. Tai didžiausias moterų parlamentarių skaičius Amerikos istorijoje.

JAV vykusiuose vidurio kadencijos rinkimuose istorinius pasiekimus švenčia ir rasinės, etninės bei kitos mažumos. Minesotos valstijoje pirmą kartą į Atstovų Rūmus išrinkta buvusi pabėgėlė iš Somalio, kuri taip pat tapo viena iš dviejų musulmonių moterų, patekusių į Atstovų Rūmus.

Charise Davis ir Debby Holland tapo pirmosiomis indėnėmis, išrinktomis į JAV Kongresą, o Jaredas Polisas, laimėjęs Kolorado gubernatoriaus postą, tapo pirmuoju atvirai homoseksualiu gubernatoriumi Jungtinių Valstijų istorijoje.

80 proc. balsavusiųjų išreiškė nuomonę, kad jiems svarbu, jog į Kongresą būtų išrinkta daugiau moterų ir mažumų atstovų.

Siekia pokyčių

Niujorko 14-oje apygardoje pergalę švenčia kylanti demokratų partijos žvaigždė 29-erių Alexandria Ocasio-Cortez. Ji tapo jauniausia visų laikų į Atstovų Rūmus išrinkta kandidate.

„Štai kas įmanoma, kai paprasti žmonės susivienija ir supranta, kad mūsų veiksmai, nepaisant jų dydžio, gali pradėti ilgalaikį pokytį“, – sakė A. Ocasio-Cortez. Pasak jos, rėmėjų organizuota kampanija nebuvo skirta vien rinkimų dienai – tai buvo „judėjimas už didesnį socialinį, ekonominį ir rasinį teisingumą JAV“. Todėl dėl kiekvienos mažos aukos A. Ocasio-Cortez dėkojo „kiekvienam dirbančiam tėvui ar svajotojui, kurie padėjo šiam judėjimui atsirasti“.

Mineapolyje Atstovų Rūmų nare išrinkta demokratė Ilhan Omar – buvusi pabėgėlė, kuri į JAV atvyko, kai jos tėvai bėgo iš pilietinio karo kamuojamo Somalio. Ji tapo viena iš dviejų musulmonių moterų, laimėjusių vietą Kongrese. I. Omar palaiko universalią sveikatos apsaugą, nemokamą aukštąjį mokslą ir teisinės sistemos reformas.

„Esu pirmoji ne baltaodė moteris išrinkta atstovauti mūsų valstijai Kongrese. Pirmoji moteris dėvinti hidžabą, kuri atstovaus mūsų valstijai Kongrese. Ir viena iš pirmųjų musulmonių moterų, išrinktų į Jungtinių Valstijų Kongresą“, – sakė ji.

Masačiusetso valstijoje pirmą kartą į Kongresą išrinkta juodaodė moteris – demokratė Auanna Pressley. Tiesa, jos pergalė nebuvo staigmena, kadangi šioje apygardoje ji buvo vienintelė kandidatė.

A. Pressley teigia, kad svarbiausia siekti pokyčių. „Nė viena iš mūsų nedalyvavo tik tam, kad tai būtų istorinė pergalė. Dalyvavome, kad atliktume pokyčius“, – teigė ji, visgi pridurdama, kad nepamirš ir istorinio rinkimų reikšmingumo.

Moterys kandidatės triumfavo ir gubernatorių rinkimuose. Ajovos valstijoje, vienoje svarbiausių per prezidento rinkimus, pergalę taip pat šventė moteris: respublikonė Kim Reynolds čia įveikė demokratą Richardą Cordray. Ji teigia, kad stengsis suburti visų partijų rinkėjus.

K. Reynolds, AFP/Scanpix nuotr.

„Nesvarbu, ką palaikėte šiuose rinkimuose, noriu, kad žinotumėt, jog būsiu jūsų gubernatorė. Dalyvavau, kad atstovaučiau visiems Ajovos gyventojams kiekviename šios valstijos kampe. Labai laukiu galimybės tai daryti“, – švęsdama pergalę sakė K. Reynolds.

Paskatino H. Clinton pralaimėjimas

Manoma, kad toks didelis moterų kandidačių ir nugalėtojų skaičius yra susijęs su Hillary Clinton pralaimėjimu prezidento rinkimuose 2016 m. Visuomenės apklausos rodo, kad gyventojai nori moterų politikoje, juolab, kad Amerikoje moterys sudaro didesnę dalį visuomenės.

Amerikos moterų ir politikos centro direktorė Debbie Walsh mano, kad daugelis moterų kitą dieną po 2016 m. prezidento rinkimų atsikėlė nusivylusios, bet, pasak jos, „užuot pasislėpusios po paklode ir pasidavusios“, šios moterys nusprendė, kad turi dalyvauti politikoje.

Pasak D. Walsh, JAV moterys suprato, kad „jeigu nori matyti kandidatus į postus, kurie atrodo kaip jos, kalba kaip jos ir rūpinasi tais pačiais dalykais – nebegali tiesiog laukti, kol kas nors kitas dalyvaus rinkimuose. Jos suprato, kad turi pačios būti kandidatės ir tai mes matėme.“

Rinkėjai tikisi, kad įvairesnis Kongresas geriau atstovaus visų piliečių interesams. Visuomenė sparčiai keičiasi, todėl politika turėtų neatsilikti. Šiandien įvairiausios mažumų grupės švenčia, tačiau laikas parodys, kaip politiniai naujokai atlaikys Vašingtono kovas ir intrigas.

Pagal Igno Kinčino reportažą parengė Galina Vaščenkaitė.