Pasaulyje

2018.11.07 16:29

Rinkimai į JAV Kongresą: demokratai kontroliuos Atstovų Rūmus, respublikonai – Senatą

Jungtinių Valstijų televizijos tinklai paskelbė, kad žemųjų parlamento rūmų, Atstovų Rūmų kontrolė po 8-erių metų pertraukos grįžta opozicinei demokratų partijai. Aukštuosiuose rūmuose, Senate, Donaldo Trumpo respublikonai ne tik išsaugos daugumą, bet ją ir padidins. Visgi respublikonų dominavimas abejuose parlamento rūmuose baigėsi, ir D. Trumpui teks pasitelkti kompromisų meną, kad per likusius dvejus kadencijos metus pasiektų rezultatų – nuo sienos su Meksika iki išlaidų Europos gynybai didinimo.

Preliminariais duomenimis, Atstovų Rūmuose Demokratai perėmė per 30 mandatų – daugiau nei 23, būtinų užtikrinti daugumai. Demokratų kandidatai įveikė respublikonus tokiose valstijose kaip Virdžinija, Florida, Pensilvanija ir Koloradas, rodo trečiadienį paskelbti televizijų „Fox“ ir NBC apklausų rezultatai.

Vis dėlto respublikonai išlaikys 100 vietų Senato kontrolę; jiems pavyko įveikti mažiausiai du demokratus Indianoje ir Šiaurės Dakotoje, be to, jų kandidatai gali laimėti Tenesyje ir Teksase. Tad Senate, kuris tvirtina pareigūnus ir teisėjus, ratifikuoja tarptautines sutartis, respublikonų persvara augs nuo trapių dviejų mandatų iki solidžių šešių.

Antradienio rinkimai laikyti pirmuoju nacionalinio masto prezidento D. Trumpo įvertinimu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Šie rezultatai keičia jėgų pusiausvyrą Vašingtone, kur D. Trumpo prezidentavimą po netikėtos jo pergalės rinkimuose 2016 metais smarkiai lengvino respublikonų dominavimas abejuose Kongreso rūmuose.

Dabar demokratai galės blokuoti D. Trumpo teisėkūros iniciatyvas, taip pat nuodugniai ištirti jo finansus, Rusijos kišimąsi į 2016 m. prezidento rinkimus ir net galbūt siekti jo pašalinimo iš valstybės vadovo posto apkaltos keliu.

„Associated Press“ reporteris Steve`as Peoples`as teigia, kad demokratai iš esmės gali paralyžiuoti D. Trumpo dienotvarkę, ypač mokesčių, sveikatos draudimo, imigracijos srityse. „Jis nori pastatyti savo sieną. Sunkiai sieną sekėsi statyti net kai Kongresą kontroliavo respublikonai. Dabar taps dar gerokai, gerokai sunkiau“, – mano žurnalistas.

Kandidatė į Atstovų Rūmų pirmininkes: bendradarbiausime, bet ir kontroliuosime

D. Trumpas jau pasveikino demokratų kandidatę į Atstovų Rūmų pirmininkes Nancy Pelosi. Ji žada dirbti su respublikonais bei siekti rezultatų, bet kartu – ir atkurti parlamentinę prezidento priežiūrą bei ginti demokratų pozicijas.

„Ši diena – didesnė už demokratus ir respublikonus. Kalbame apie konstitucinių atsvarų Trumpo administracijai atstatymą“, – sakė N. Pelosi.

„Demokratų Kongresas sieks sprendimų, kurie mus vienija, nes susiskaldymo mums jau pakako. Užtikrinsime atskaitomybę, sieksime abiejų partijų sutarimo, sąžiningumo visiems. Mes būsime atsakingi už sąlyčio taškų paieškas ten, kur galima, ir už savo pozicijų gynimą ten, kur tai nepavyks. Tačiau bandyti turime“, – sako ji.

N. Pelosi, Reuters/Scanpix nuotr.

Anksčiau N. Pelosi jau vadovavo Atstovų Rūmams, kol prieš aštuonerius metus, taip pat įpusėjus pirmajai Baracko Obamos kadencijai, rinkimus laimėjo respublikonai.

Nors demokratų „mėlynoji banga“ gal ir nėra tokia didelė, kokios jie galėjo tikėtis, bet vis vien gali būti atsikovoję apie 35 vietas.

D. Trumpas: kadencijos vidurio rinkimai – „didžiulis pasisekimas“

D. Trumpas išvakarėse vykusius kadencijos vidurio rinkimus trečiadienį pavadino „didžiuliu pasisekimu“, nors jo Respublikonų partija prarado daugumą Atstovų Rūmuose.

Respublikonai išlaikė Senato kontrolę. Šios partijos kandidatams pavyko įveikti savo varžovus demokratus keliose valstijose, įskaitant ir Floridą.

„Didžiulis pasisekimas šįvakar, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“. – Ačiū jums visiems!“

D. Trumpas laukė rezultatų Baltuosiuose rūmuose, kur kartu su šeima ir draugais praleido visą dieną.

Demokratai įsitikinę pergale

Amerikiečiai entuziastingai dalyvavo šiuose rinkimuose, o prie balsavimo apylinkių nuo Niujorko iki Kalifornijos ir nuo Misūrio iki Džordžijos greitai nusidriekė rinkėjų eilės. Paskutinė baigė balsuoti Aliaskos valstija, kur rinkimų apylinkės užsidarė trečiadienį 8 val. Lietuvos laiku.

Per šiuos rinkimus buvo renkami visi 435 Atstovų Rūmų nariai, 35 iš 100 senatorių ir 36 valstijų gubernatoriai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Demokratai greitai pasiekė reikšmingų laimėjimų kovoje dėl vietų Atstovų Rūmuose, tačiau respublikonai apgynė savo pozicijas virtinėje svarbių mūšių, pavyzdžiui, Kentukyje, kur į Atstovų Rūmus buvo perrinktas Andy Barras, kurio šansais iškovoti pergalę buvo rimtai abejojama.

Kovoje dėl vietų Senate respublikonas Mike`as Braunas įveikė demokratų senatorių Joe Donnelly. Tačiau į korupcijos skandalą įsivėlęs demokratų senatorius Bobas Menendezas buvo perrinktas naujai kadencijai Naujajame Džersyje.

Sociologai, skaudžiai apdegę su prognozėmis per 2016 m. prezidento rinkimus, ragino neskubėti.

Visgi demokratai neabejoja savo pergale. Atstovų Rūmų demokratų mažumos lyderė N. Pelosi pareiškė, kad „dabar tik neaišku, kokio masto bus pergalė“.

Buvęs viceprezidentas Joe Bidenas, neretai įvardijamas tikėtinu demokratų kandidatu mesti iššūkį D. Trumpui 2020 m. vyksiančiuose rinkimuose, sakė, jog būtų „priblokštas“, jei partija neužsitikrintų Atstovų Rūmų kontrolės.

Kitų prezidento rinkimų repeticija

D. Trumpas aktyviai dalyvavo rinkimų kampanijoje ir keliaudamas po šalį tikino rinkėjus, kad demokratai sukurs socializmą, taip pat aršiai pliekė nelegalią imigraciją, sulaukdamas oponentų kaltinimų rasizmu.

Prezidentas surengė tris dešimtis mitingų respublikonų kandidatams į senatą remti, ir jei tai repeticija prieš artėjančius prezidento rinkimus, jo galios nemenksta.

Vienintelis demokratų senatorius Joe Manchinas atsilaikė prieš D. Trumpo kandidatą Vakarų Virdžinijoje, kur prezidentas itin stipriai palaikomas.

Kitose valstijose, kur D. Trumpas yra laimėjęs dviženkle persvara, Indianoje, Šiaurės Dakotoje ir Misūryje, demokratų senatorės pralaimėjo respublikonų kandidatams, už kuriuos agitavo prezidentas.

Respublikonų tvirtovėje Teksase Tedas Cruzas įveikė kylančią demokratų žvaigždę Beto O`Rourke`ą, kuris šiai rinkimų kovai išleido 60 mln. dolerių, paversdamas ją brangiausia istorijoje.

Prezidento rinkimams itin svarbioje Floridoje laimėjo D. Trumpo paremti kandidatai ir į Senatą, ir į gubernatoriaus postą.

„Jis nepaklūsta tendencijoms, jis linkęs pats jas kurti. Jis istorijos nekartoja, jis linkęs ją įveikti“, – apie D. Trumpo fenomeną kalbėjo Baltųjų rūmų patarėja Kellyanne Conway. „Išties įspūdinga ir istoriška, kad praėjus dvejiems metams nuo jo didžiulio istorinio laimėjimo tik stiprėjame Jungtinių Valstijų Senate“, – pridūrė ji.