Pasaulyje

2018.11.06 14:22

Atsistatydina Ukrainos generalinis prokuroras J. Lucenka

LRT.lt 2018.11.06 14:22

Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka antradienį kalbėdamas šalies parlamente paskelbė atsistatydinąs dėl rezonanso, kurį sukėlė rūgštimi apipiltos kovotojos su korupcija Katerinos Gandziuk mirtis, skelbia Ukrainos naujienų agentūra Unian.net.

Pagal Ukrainos įstatymus, atsistatydinimo prašymą generalinis prokuroras turi pateikti šalies prezidentui, o šis – teikti Aukščiausiajai Radai tvirtinti balsų dauguma.

Antradienį generalinis prokuroras J. Lucenko pristatė teisėsaugos tyrimo dėl K. Gandziuk žmogžudystės užsakymo eigą ir rezultatus Aukščiausioje Radoje. Kalboje parlamentarams jis tyrimą apibūdino kaip efektyvų, tačiau išreiškė pasipiktinimą, kad K. Gandziuk mirtis išnaudojama politikų viešiesiems ryšiams.

K. Gandziuk buvo Ukrainos aktyvistė, kovotoja prieš korupciją, viešai kalbėjusi apie policijos korupciją jos gimtajame pietų Ukrainos mieste Chersone. Liepos 31 d. prie jos namų nežinomas užpuolikas K. Gandziuk į veidą šliūkštelėjo rūgšties. Lapkričio 4 d. dėl patirtų sužeidimų ji mirė ligoninėje.

Protestuotojai prie Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos reikalauja atsakymo, kas nužudė K. Gandziuk, AFP/Scanpix nuotr.

Pasak J. Lucenko, teisėsaugos tyrime figūruoja 12 asmenų galimai susijusių su K. Gandziuk nužudymo užsakymu. Tačiau viena iš labiausiai tikėtinų tyrimo versijų buvo nutekinta žiniasklaidai, o tai kelia grėsmę tyrimo sėkmei.

Generalinio prokuroro teigimu, dėl informacijos nutekėjimo, įtariamieji gavo jiems esminių žinių. J. Lucenko pridūrė asmeniškai pažinojęs K. Gandziuk ir esąs pasipiktinęs, kad kai kurie politikai jos kraują išnaudoja viešiesiems ryšiams.

„Kad niekas neturėtų pagrindo sakyti, kad kažkas įsikibęs laikosi valdžios, noriu pareikšti, kad teikiu pareiškimą atsistatydinti. Šiandien jį pateiksiu Ukrainos prezidentui ir jūs parlamente turėsite svarstyti šį klausimą“, – J. Lucenko pasisakymą Radoje cituoja leidinys „Obozrevatel“.

J. Lucenko ir P. Porošenko, Reuters/Scanpix nuotr.

Rašoma, kad J. Lucenko pridūrė, jog „negali leisti šalyje dvivaldystės, kai teisėsaugos sistema žlugdoma be jokių įrodymų, net už atskleistus nusikaltimus“.

J. Lucenko laikomas artimu šalies prezidento Petro Porošenkos bendražygiu. Generaliniu prokuroru jis paskirtas 2016 m. gegužės 12 d. po užsitęsusių bandymų iš šio posto pašalinti jo pirmtaką, aukščiausio lygio pareigūnų ir politikų korupcijos dangstymu įtariamą Viktorą Šokiną.