Pasaulyje

2018.11.06 07:38

Vidurio kadencijos rinkimai į JAV Kongresą: D. Trumpui gali grėsti apkalta

Antradienį Jungtinių Valstijų piliečiai balsuos vidurio kadencijos rinkimuose ir jie gali gerokai pakoreguoti valstybės kryptį. Demokratai turi neblogų galimybių atsikovoti daugumą Atstovų rūmuose. Prezidentui Donaldui Trumpui tai gali grėsti net apkalta, todėl jis iš visų jėgų stengiasi užsitikrinti Senato kontrolę.

Amerikiečiai rinks visus 435 Atstovų rūmų narius, 35 iš 100 senatorių, taip pat 36 valstijų gubernatorius.

Rinkimai laikomi tam tikru referendumu dėl pirmųjų 2 prezidento D. Trumpo politikos metų.

Jungtinių valstijų prezidentas D. Trumpas antradienio naktį surengė dar tris paskutinius rinkiminius susitikimus trijose svarbiose valstijose ir grįžo į Vašingtoną tik paryčiais.

Pagrindinė prezidento idėja – gąsdinti neapsisprendusius rinkėjus imigrantais banditais ir demokratų politika jų atžvilgiui.       

„Jie iš esmės nori Jungtinėms Valstijoms primesti socializmą. Jie nori ištrinti sienas“, – sako D. Trumpas.

Turint omenyje gerą Jungtinių valstijų ekonomikos būklę tai gana keista, bet atrodo, kad D. Trumpas nusprendė pasitelkti populistines temas, o jos tikrai padėjo jam laimėti per 2016-ųjų rinkimus.

„Spygliuotoji viela, naudojama deramai, gali būti nuostabus reginys“, – sako JAV prezidentas.

AFP/Scanpix nuotr.

Amerikos politologai mano, kad tai gali pridaryti bėdų respublikonams, nes demokratai atvirai kaltina D. Trumpą rasizmu ir kitomis nuodėmėmis, pavyzdžiui, nepagarba moterims, melu ir įstatymų nesilaikymu.

„Staiga žmonės atsibudo ir suprato, kad tai nėra garantuota. Reikia už tai kovoti. Vien švilpimu nelaimėsime rinkimų. Ir tas didysis atsibudimas suteikia man vilčių“, – sako buvęs JAV prezidentas Barackas Obama.

Praradę balsą per priešrinkiminę karštinę abiejų stovyklų lyderiai dabar turės laukti rinkimų rezultatų.

Turint omenyje, kad daugelyje valstijų jie gali būti labai apylygiai, skaičiavimas tikrai užtruks.

Politikos ekspertai, prisimindami rožines Hillary Clinton prognozes ir netikėtą jos pralaimėjimą, dabar labai atsargiai prognozuoja rinkimų rezultatus. 

Jų manymu, demokratai gali perimti Atstovų rūmų kontrolę, bet senate jiems vargu ar pavyks ir visa tai labai priklausys ne tiek nuo Amerikos rinkėjų politinių simpatijų, o nuo jų noro išvis nueiti iki balsadėžių, nes vidurio kadencijos rinkimai Amerikoje nėra labai populiarūs.

Plačiau – Sauliaus Masalsko reportaže.