Pasaulyje

2018.11.05 09:13

Prošvaistė „Brexit“ derybose: kalbama apie pasiektą susitarimą

Pasak laikraščio „Sunday Times“, Londonui ir Briuseliui pavyko pasiekti „Brexit“ susitarimą, kuris numato, kad Didžioji Britanija laikinai liks Muitų sąjungoje, o pasienis su Airija bus laisvas. Jungtinės Karalystės premjerė pranešimo nepatvirtina, tik sako, jog derybos vyksta sėkmingai.

Pirmadienį naują susitarimo projektą turi svarstyti britų vyriausybė, ir jeigu bus pasiekta pažanga, šio mėnesio pabaigoje bus surengtas Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimas. Pasienis su Airija buvo bene didžiausia „Brexit“ susitarimo kliūtis.

Jeigu ES viršūnės pritartų „Brexit“ sąlygų planui, gruodį jį galėtų tvirtinti Britanijos parlamentas.

Bet susitarimo projekte  numatyta ir pasitraukimo išlyga, rašo „Sunday Times“. Taip esą norima nuraminti griežtus „Brexit“ šalininkus, kad muitų sąjungoje Britanija lieka ne visam laikui. Taip Theresa May tikisi gauti daugiau balsų savo parlamente ypač, kai leiboristai perspėjo, kad nepalaikys „Brexit“ susitarimo su Briuseliu, kad ir koks jis būtų. 

Savo partijas kolegas Th. May perspės, kad jie bus atsakingi dėl padarinių, jei tektų pasitraukti iš ES neturint susitarimo.

Savo ruožtu daugiau nei 70 Didžiosios Britanijos verslo lyderių pasirašė laišką laikraščiui „Sunday Times“, ragindami rengti antrą referendumą dėl „Brexit“.

Alyvos į ugnį dar įpylė  įtarimai vienam iš „Brexit“ kampanijos rengėjų, draudimo milijonieriui Aaronui Banksui dėl ryšių su Rusija. Jis tvirtino, kad kampanijai skyrė  8 mln. svarų savo pinigų, bet nustatyta, kad jis tiek  neuždirbo, kad lėšos galėjo ateiti per Rusijos ofšorines bendroves. A. Banksas įtarimus neigia.

Britanijos nusiklatimų tyrimo agentūra aiškinasi tikrąją A. Bankso ir jo „Brexit“ kampanijai skirtų pinigų kilmę. Tyrimas labai svarbus, nes gali kilti abejonių dėl referendumo teisėtumo.