Pasaulyje

2018.11.05 12:48

Iranas žada išdidžiai apeiti JAV sankcijas

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.11.05 12:48

Nuo pirmadienio JAV atnaujina sankcijas Iranui, tarp kurių – ir šalies naftos produktų embargas. Į skelbiamą Vašingtono juodąjį sąrašą bus įtraukta 700 asmenų ir įmonių. Taip pat planuojama spausti pasaulinį bankininkystės tinklą SWIFT atkirsti nuo jo Iraną. Irano prezidentas Hassanas Rouhanis pažymėjo, kad jo šalis „išdidžiai apeis“ pirmadienį įsigaliojusias atnaujintas JAV sankcijas, nukreiptas prieš šalies naftos ir finansų sektorius.

„Skelbiu, kad išdidžiai apeisime jūsų neteisėtas, neteisingas sankcijas, nes tai prieštarauja tarptautinėms taisyklėms“, – sakė H. Rouhanis.
 
Siekiant daryti spaudimą Iranui, gegužę D. Trumpas paskelbė, kad JAV traukiasi iš branduolinio susitarimo su Iranu ir atnaujins iki susitarimo šaliai taikytas sankcijas. Susitarimą JAV prezidentas vadino „blogiausiu visų laikų susitarimu“. 

Baudžiamosios priemonės atnaujintos dviem etapais: pirmas sankcijų paketas įsigaliojo rugpjūčio 7 d., o antrasis – lapkričio 5 d. Tačiau analitikai teigia, kad antrasis paketas reikšmingiausias.

Sankcijos turės poveikį Irano naftos eksportui, bankams, taps sudėtinga plėtoti verslą su naftos išteklių turtingu Iranu. 

Sankcijomis JAV siekia daryti Iranui spaudimą, priversti jį sugrįžti prie derybų stalo. JAV administracijos teigimu, sankcijomis taip pat siekiama pakeisti didžiausio terorizmo rėmėjo pasaulyje elgesį, sustabdyti piktavališką Teherano veiklą, įskaitant kibernetines atakas, balistinių raketų bandymus ir paramą teroristinėms grupuotėms Artimuosiuose Rytuose. 

Pasak D. Trumpo, „maksimalaus spaudimo“ strategija yra veiksminga. „(Iranas) norėjo užvaldyti visus Artimuosius Rytus. Dabar jie tenori išgyventi“, – sakė JAV prezidentas.

Siekiama, jog Iranas nutrauktų savo branduolines veiklas ir paramą terorizmui. Europos Sąjunga pasmerkė Jungtinių Valstijų sprendimą grąžinti visas sankcijas Teheranui. 

Reaguodamas į tai savaitgalį Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei pareiškė, kad prezidentas D. Trumpas „daro gėdą“ Jungtinių Valstijų prestižui ir kad dėl Teheranui grąžintų sankcijų labiausiai nukentės jis pats. A. Khamenei atmetė atnaujintas sankcijas Teheranui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt