Pasaulyje

2018.11.04 16:04

JAV: artėja ir rinkimai, ir migrantų vilkstinė

Antradienį Jungtinėse Valstijoje vyksiantys vidurio kadencijos rinkimai turės didelės įtakos Donaldo Trumpo prezidentavimai. Dabar abejuose parlamentų rūmuose vyrauja respublikonai ir jeigu demokratai perims kontrolę, likę dveji prezidento kadencijos metai bus gerokai sudėtingesni. D. Trumpo koziriai – auganti ekonomika ir baimė migrantų, kurių vilkstinė Amerikos pasienio link juda per Meksikos Verakruzo valstiją.

Iš kito Rio Grandės upės kranto puikiai matosi pasienį stebintys Amerikos nacionalinės gvardijos kariai. Iš viso jau daugiau nei 7 tūkstančiai karių pasiųsti į Teksasą, Arizoną ir Kaliforniją, o kitą savaitę D. Trumpas ketina pasirašyti įsaką dėl masinių imigrantų areštų pietiniame pasienyje, draudimų prašyti prieglobsčio nelegaliai perėjusiems sieną. 

Jau būta migrantų susirėmimų su Meksikos policija Gvatemalos pasienyje, tačiau migrantai tvirtina, kad jų ketinimai taikūs, jie bėga nuo skurdo ir smurto, kai kuriems reikia politinio prieglobsčio. Nežinia, kaip elgsis į pasienį pasiųsti Amerikos kariai, jeigu kiltų neramumų. D. Trumpas užtikrina, kad jie neturėtų šaudyti, bet artėjantį migrantų vilkstinę vadina „invazija“.

„Ne, jie neturėtų šaudyti. Ko nenorėčiau, tai kad tie žmonės imtų svaidyti akmenis. To negali būti, Vidaus saugumo departamentas paskelbė, kad kai kuriose vietose sunkumų kelia apie 300 žmonių. Gėda, ką jie darė Meksikos pasienyje, jie metė akmenis, net į veidą, yra sunkiai sužeistų. Bet jeigu jie taip elgsis su mumis, bus areštuoti“, – kalbėjo JAV prezidentas.

Iš Hondūro patraukusi migrantų vilkstinė kelyje daugiau nei dvi savaites. Tūkstančių pabėgėlių iš įvairių Centrinės Amerikos šalių kantrybė senka, alina karštis, miegoti turi ant žemės. Žygio organizatoriai, po to Meksikos Verakruzo valstijos valdžia  jiems žadėjo autobusų iki Meksiko, bet pažado netęsi. Esą sostinėje remontuojama vandens tiekimo sistema, gyventojams ir taip sunku, o kas būtų, jeigu dar užgriūtų būriai migrantų.

„Jie pažadėjo pusantro šimto autobusų, bet pamelavo, jie mums meluoja nuo pat pradžių, Jie žaidžia mūsų jausmais, ir tiek“, – kalbėjo migrantas iš Hondūro Augusto Ramirezas.

Aplink Meksiką padėtis sudėtinga – trys migrantų vilkstinės – ne mažiau nei šeši tūkstančiai žmonių – nusitęsė 500 kilometrų per tris valstijas. Vargo keliautojai sako, kad stengiasi laikytis dėl vaikų, nemažai jų kelyje susirgo, o viena moteris pagimdė“

„Esame išsekę, tikėjomės, kad pamačiusi, jog mes keliaujame su mažais vaikais, vietos valdžia mums padės, bet paliko likimo valiai. Didžioji mūsų grupės dalis pasuko Meksiko link, gal pavyks iš ten pavažiuoti, daugelis einame su vaikais, kūdikiais, nenorime rizikuoti“, – sakė Deisy Martines.

Kas pajėgia, kabinasi pakeleivių transporto priemonių, bet su mažais vaikais tai ne išeitis. Tad vilkstinė pasidalijo į greičiau keliaujančius ir lėtesnę grupę su vaikais ir kūdikiais, kuri naktimis sustoja pailsėti.