Pasaulyje

2018.11.01 23:39

Pakistane masiniai protestai dėl atšauktos mirties bausmės krikščionei

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.01 23:39

Per musulmonišką Pakistaną ritasi smurto banga, kai aukščiausiasis teismas išteisino krikščionę, nuteistą pakarti dėl šventvagystės. Islamistinės organizacijos blokuoja kelius ir rengia didžiules eisenas, ragina žudyti teisėjus, versti vyriausybę, o kariuomenę – sukilti prieš vadus. Penkių vaikų motina Asia Bibi prieš aštuonerius metus tapo pirmąja myriop pagal naują įstatymą nuteista moterimi, kai kaimynės apskundė ją burnojus prieš Alachą. Byla papiktino pasaulio krikščionis ir įvarė siaubą religinėms mažumoms Pakistane.

Nedideli susirėmimai su policija jau prasidėjo daugelyje Pakistano miestų. Į protestus kviečia kelios islamo ekstremistų partijos, pastaruoju metu labai sparčiai populiarėjančios ir per rinkimus vasarą gavusios milijonus balsų. Todėl valdžia rengiasi neramumams penktadienį po pamaldų, kai įsiūtis dažnai virsta smurtu. Tik neseniai premjeru tapęs garsus kriketo meistras Imranas Chanas sulaukė daugybės pagyrų net iš kritikų, kai kreipėsi į tautą, kad smurto neleis.

„Nemėginkite kenkti šaliai vaikydamiesi balsų ir dėl politinės naudos. Jei tai darysite, aiškiai sakau, kad valstybė įvykdys savo pareigą, apsaugos turtą ir žmonių gyvybę. Neleisime daryti žalos. Neleisime blokuoti kelių. Kreipiuosi į jus, nestumkite valstybės, kad ji būtų priversta imtis veiksmų“, – teigia ministras pirmininkas.

 Pasipiktinimo bangą įplieskė Aukščiausiojo teismo sprendimas atšaukti mirties bausmę krikščionei. Teisėjai nusprendė, kad nepakanka įrodymų pakarti A. Bibi ir liepė ją paleisti. Teismas pridūrė, kad Koranas moko pakantumo ir kovoti su neteisybe.

Opozicija iškart pareikalavo reformuoti visą teisinę sistemą ir atšaukti įstatymą dėl šventvagystės, pagal kurį ji nuteista pirmoji. 54-erių motina apie verdiktą sužinojo skaitydama Bibliją, bet tebėra laikoma slapta, jau dėl savo pačios saugumo.

Du politikai, mėginę ją užtarti, nužudyti, suimti du ją pasmaugti norėję įtariamieji. Jos šeima, neseniai grįžusi į Pakistaną, rengiasi vėl palikti tėvynę – prieglobstį pasiūlė Prancūzija ir Ispanija. Popiežius sakė, kad už ją meldžiasi.

Protestai su reikalavimais A. Bibi pakarti apėmė visus didmiesčius, blokuoti pagrindiniai keliai, uždarytos mokyklos. Islamistai ragina nužudyti visus tris sprendimą priėmusius teisėjus ir kviečia plačiam maištui. 

Pakistanas – vienintelė šalis, įkurta islamo vardu, ir krikščionių tėra šeši milijonai greta 200 milijonų sunitų. Kitos religinės mažumos dar mažesnės, bet skundai dėl jų šventvagystės sudaro pusę visų skundų. Dar baisiau, dažnai pakanka tik gandų, ir minia surengia linčo teismus.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.