Pasaulyje

2018.10.31 10:29

D. Trumpas pagerbė žudynių Pitsburgo sinagogoje aukų atminimą

ELTA 2018.10.31 10:29

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir pirmoji ponia Melania Trump antradienį apsilankė sinagogoje Pitsburge, kur praėjusį savaitgalį buvo nužudyta 11 žmonių.

D. Trumpas uždegė 11 žvakių, pagerbdamas kiekvienos aukos atminimą, ir atliko tradicinį žydų gedulo ritualą – padėjo akmenų ant improvizuotų memorialinių žvaigždžių šalia sinagogos, o pirmoji ponia – baltų gėlių.

D. Trumpą lydėjo Izraelio ambasadorius Jungtinėse Valstijose Ronas Dermeris, Baltųjų rūmų šeimininko duktė Ivanka Trump, jos vyras Jaredas Kushneris, prezidento patarėjai.

Po apsilankymo sinagogoje D. Trumpas ir jo šeima nuvyko į ligoninę, kur prezidentas susitiko su keturiais policininkais, sužeistais per šaudynes sinagogoje.

JAV prezidentas lankėsi Pitsburge, nors kai kurie pareigūnai ir žydų bendruomenės lyderiai prašė jį atidėti vizitą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kaip pažymi Amerikos žiniasklaida, per vizitą Pitsburge D. Trumpui ne sykį buvo duota suprasti, kad jis čia nėra laukiamas. Vietos valdininkai nepasitiko prezidento oro uoste, kaip būna paprastai, o prie sinagogos susirinkę protestuotojai šaukė „Čia nėra vietos neapykantai“ ir reikalavo „liautis kurstyti neapykantą.“

Pranešama, kad Kongreso lyderiai įvairiomis dingstimis atmetė Baltųjų rūmų kvietimą lydėti D. Trumpą į Pitsburgą.

Pitsburgo meras Billas Pedutas taip pat ragino D. Trumpą atidėti savo vizitą į miestą ir surengti jį vėliau, kai visos tragedijos aukos bus palaidotos. Tai antradienį pranešė televizijos kanalas CNN.

„Mes pamėginome nusiųsti Baltiesiems rūmams žinią, kad rytoj mūsų prioritetas – palaidoti pirmąsias aukas“, – pareiškė B. Pedutas pirmadienio vakare. „Manau, jog šią savaitę būtų geriau skirti dėmesį žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų šeimoms, todėl D. Trumpas turėtų pasirinkti kitą laiką“, – sakė meras. Anot B. Peduto, „galimybė prezidento vizitams“ bus tada, kai įvyks žuvusiųjų laidotuvės.

Reuters/Scanpix nuotr.

Anksčiau prieš prezidento ir jo šeimos vizitą stojo Pitsburgo žydų bendruomenės atstovai, kurie mano, kad D. Trumpas sąmoningai pakerta tautinių ir seksualinių mažumų, musulmonų ir neįgaliųjų saugumą.

„Prezidente Trumpai, jūs nebūsite laukiamas Pitsburge tol, kol nesivadovausite atjautos ir demokratijos politika, kuri pripažįsta visų mūsų orumą“, – sakoma organizacijos „Bend The Arc“, ginančios žydų bendruomenės interesus, vietos skyriaus kreipimesi.

Spalio 27 d. per šaudynes Pitsburgo sinagogoje 11 žmonių žuvo, dar šeši buvo sužeisti. Žudikas – 46 metų amžiaus Robertas Bowersas – suimtas, jam gresia mirties bausmė. JAV pareigūnai įsitikinę, kad jis padarė nusikaltimą dėl savo antisemitinių pažiūrų. Tragedija Pitsburge laikoma vienu kruviniausių išpuolių prieš žydų diasporą JAV istorijoje.