Pasaulyje

2018.10.30 17:10

Izraelyje vyksta vietos valdžios rinkimai

BNS2018.10.30 17:10

Izraelyje antradienį vyksta vietos valdžios rinkimai, kuriuose Jeruzalės mero posto siekia vienas ministro pirmininko Benjamino Netanyahu sąjungininkų ir pirmą kartą rengiamas prieštaringai vertinamas balsavimas okupuotose Golano Aukštumose.

Balsavimas prasidėjo, kaip planuota, 7 valandą ryto ir turėtų trukti iki 22 valandos. Pagrindiniai rinkimų rezultatai bus paskelbti ne anksčiau nei trečiadienį.

„Svarbiausia yra pagerinti kasdienį gyventojų gyvenimą“, – sakė 45 metų Emmanuelis Attia, ankstų antradienio rytą balsavęs okupuotame Vakarų Krante esančioje Elazaro žydų nausėdijoje, netoli Jeruzalės.

Kas penkerius metus vykstantys merų ir savivaldybių tarybų rinkimai paprastai yra laikomi vietos renginiu, turinčiu mažai įtakos nacionalinei politikai, tačiau dažnai jie tampa tramplinu didesnių ambicijų nacionalinėje politikoje turintiems vietos politikams.

Viena antradienio rinkimų naujovių – šiemet rinkimuose dalyvauja drūzų mažumos atstovai, balsuojantys keturiose Golano Aukštumų gyvenvietėse pirmą kartą nuo 1967 metų, kai Izraelis perėmė šį strategiškai svarbų regioną iš Sirijos.

Rinkimai Madždal Šamso, Ein Kinijos, Bukatos ir Masadeho gyvenvietėse vyksta vienai drūzų grupei teisme apgynus savo teisę rinkti vietos valdžią.

Anksčiau vietos gyvenviečių lyderius skyrė Izraelis.

Tačiau rinkimai Golano Aukštumose yra vertinami prieštaringai, nes daugelis su Sirija save siejančių drūzų baiminasi, kad dalyvaudami rinkimuose jie padės Izraeliui įteisinti savo kontrolę regione.

Tarptautinė bendruomenė nepripažįsta Izraelio įvykdytos Golano Aukštumų aneksijos.

Prieš balsavimą buvo vykdoma kampanija, raginanti boikotuoti rinkimus, o virtinė kandidatų atsiėmė savo kandidatūras.

Panaši padėtis susiklostė Rytų Jeruzalėje, kurią Izraelis okupavo 1967 metais ir vėliau aneksavo.

Rytų Jeruzalėje gyvenantys ir Izraelio pilietybės neturintys palestiniečiai gali balsuoti vietos valdžios rinkimuose, nors visuotiniuose rinkimuose jie nedalyvauja.

Vis dėlto didžioji dauguma jų boikotuoja rinkimus, atsisakydami pripažinti Izraelio kontrolę Jeruzalėje, kurią jie nori matyti savo būsimos valstybės sostine.

Rytų Jeruzalėje gyvena maždaug 300 tūkst. palestiniečių.

Tarp keleto Jeruzalėje besivaržančių palestiniečių yra Ramadanas Dabashas, vadovaujantis sąrašui, kuriame yra 12 arabų kandidatų, kovojančių dėl vietų savivaldybės taryboje.

R. Dabashas, priešingai nei daugelis Jeruzalės palestiniečių, turi Izraelio pilietybę ir yra buvęs B. Netanyahu dešiniųjų partijos „Likud“ narys.

B. Netanyahu, AFP/Scanpix nuotr.

Galimas antras etapas

Savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvaujantys kandidatai dažnai būna oficialiai susiję su nacionalinėmis partijomis ir retai dalyvauja rinkimų kampanijoje su vietos aljansais.

„Esama bandymų paversti vietos politiką nacionaline“, – sakė Izraelio demokratijos instituto ir Jeruzalės hebrajų universiteto ekspertas Gideonas Rahatas.

„Kai kuriuose vietose dešiniųjų sparnas vykdo arabams ir užsienio darbininkams priešiškas kampanijas. Tai yra bandymas kelti nacionalinius klausimus vietos rinkimuose, bet aš nesu tikras, kad jiems gerai sekasi“, – teigė jis.

Dėl Jeruzalės mero posto varžosi šeši kandidatai, o tai didina tikimybę, kad nė vienam iš jų gali nepavykti surinkti reikiamų 40 proc. rinkėjų balsų ir lapkričio 13 dieną vyks antras rinkimų etapas.

Visi jie siekia pakeisti dvi kadencijas šiame poste išbuvusį dabartinį miesto merą Nirą Barkatą, kuris ketina siekti posto nacionalinėje valdžioje kartu su B. Netanyahu „Likud“ partija.

B. Netanyahu rinkimuose palaiko savo Jeruzalės reikalų ministrą Zeevą Elkiną, kurio laukia sunki kova.

Kiti du daug dėmesio sulaukę rinkimų dalyviai yra Moshe Leonas, kurį palaiko žydų ultraortodoksai, ir pasaulietis Oferas Berkovitchas.

Rinkimuose dalyvauja dar vienas ultraortodoksų palaikomas kandidatas Yossi Deitchas.

Maždaug 10 proc. Izraelio gyventojų sudarantys ultraortodoksai turi didelę įtaką Jeruzalėje, ir miestas anksčiau turėjo ultraortodoksą merą.

Tačiau bet kuriam merui teks dirbti su įvairių frakcijų atstovais 31 vietos Jeruzalės taryboje.

Tvarkai per rinkimus užtikrinti dislokuota maždaug 16 tūkst. policijos pareigūnų ir savanorių, nurodė policijos atstovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.