Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.29 18:44

Sakartvele gruodžio pradžioje vyks prezidento rinkimų antras turas

BNS 2018.10.29 18:44

Sakartvele gruodžio pradžioje vyks prezidento rinkimų antras turas, kadangi per sekmadienį įvykusį balsavimą nė vienam kandidatui nepavyko užsitikrinti 50 proc. rinkėjų paramos.

Centrinė rinkimų komisija, remdamasi preliminariais duomenimis, pirmadienį pranešė, kad du buvę užsienio reikalų ministrai – Salomė Zurabišvili ir Grigolas Vašadzė – surinko atitinkamai 39 proc. ir 38 proc. balsų. Iš viso rinkimuose dalyvavo 25 kandidatai.

Numatoma, kad antras rinkimų turas įvyks gruodžio 1 dieną.

Sakartvelo prezidentas tiesioginiu balsavimu renkamas paskutinį kartą. Pagal 2010-aisiais pradėtą konstitucinę pertvarką šalis pereina prie parlamentinės valdymo formos. Pasibaigus naujojo prezidento šešerių metų kadencijai, būsimus šalies vadovus rinks 300 narių Rinkimų kolegija. Prezidento įgaliojimai jau dabar yra gerokai apkarpyti, o įtakingiausias šalies politikas yra vyriausybės vadovas.

S. Zurabišvili kiek ilgiau nei metus vadovavo Sakartvelo Užsienio reikalų ministerijai (URM), tačiau 2005 metais buvo atleista iš pareigų dėl nesutarimų su parlamentu. Savo kandidatūrą buvusi diplomatė iškėlė savarankiškai, bet ją palaiko įtakinga valdančioji partija „Sakatvelo svajonė“.

Tuo metu G. Vašadzę remia opozicinė koalicija, kuriai priklauso vyriausybės kritiko ir eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurtas Vieningasis nacionalinis judėjimas.

Rinkimų stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pirmadienį paskelbė savo ataskaitą, kurioje gyrė balsavimą kaip „konkurencingą ir profesionaliai įvykdytą“.

„Kandidatai galėjo laisvai vykdyti rinkimų kampaniją, o rinkėjai turėjo tikrą pasirinkimą, nors buvo netinkamo administracinių išteklių naudojimo atvejų, o prie kampanijos prisidėjo kai kurie valdančiosios partijos vyresnieji pareigūnai“, – sakoma ataskaitoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi