Pasaulyje

2018.10.29 15:33

A. Merkel patvirtino, kad nesieks toliau vadovauti Krikščionių demokratų sąjungai

BNS, LRT.lt 2018.10.29 15:33

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį spaudos konferencijoje patvirtino, kad nekandidatuos gruodį vyksiančiuose Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vadovo rinkimuose, bet planuoja likti Vokietijos kanclere iki kadencijos pabaigos 2021 m.  A. Merkel neigia gandus, kad ketina pretenduoti į postus Europos Sąjungos institucijose.

A. Merkel pirmadienį Berlyne surengtos spaudos konferencijos metu patvirtino anksčiau ryte pasirodžiusius pranešimus, kad nesieks būti perrinkta savo partijos lydere, rašo DW.

Nors A. Merkel šiandien pareiškė, kad norėtų ir planuoja likti kanclere iki kadencijos pabaigos, DW primena, kad ji pati anksčiau yra sakiusi, jog vadovavimas partijai ir vyriausybei turėtų "žengti koja kojon".

A. Merkel pabrėžė, kad nesiruošia imtis jokių kitų politinių postų ir nori išsklaidyti gandus, jog yra nusižiūrėjusi naują postą ES institucijose. Atsakydama į klausimą, ką galvoja veikti po 2021 m., kanclerė juokavo, jog visai nesijaudina, kad negalvos nieko.

Sekmadienį vykusių regioninių rinkimų Heseno žemėje rezultatus A. Merkel apibūdino kaip "karčius" ir "nuviliančius" – jos nuomone, partijos Hesene skyrius turėjo būti pajėgus pasiekti geresnio rezultato. Nepaisant to, kanclerė padėkojo rinkėjams, kurių parama leido CDU užsitikrinti daugiausia balsų sekmadienį vykusiuose regioniniuose Heseno rinkimuose.

DW rašo, kad sieksiantys CDU vadovo posto šiandien jau pareiškė ir A. Merkel kritikai, ir bendražygiai. Tarp kandidatų į naujus partijos vadovus – ilgalaikė A. Merkel rėmėja CDU generalinė sekretorė Annegreta Kramp-Karrenbauer, kritikos kanclerei negailintis sveikatos ministras Jensas Spahnas ir buvęs CDU-CSU bloko parlamente lyderis Friedrichas Merzas.

Ryte šaltinis CDU agentūrai AFP pranešė, kad šiuos sprendimus A. Merkel paskelbusi per partijos lyderių pasitarimą. Šaltinio žiniomis, tokį sprendimą A. Merkel priėmė po virtinės politinių krizių ir nesėkmių per regioninius rinkimus, susilpninusių trapią valdančiąją koaliciją.

Sekmadienį Heseno žemėje vykę regioniniai rinkimai dar kartą pademonstravo reikšmingai susilpnėjusį palaikymą ilgametės lyderės partijai ir jos federalinės koalicijos partneriams socialdemokratams.

A. Merkel pirmtakas Gerhardas Schroederis 2004 metais atsistatydino iš Socialdemokratų partijos pirmininko posto, bet liko dirbti kancleriu.

A. Merkel vadovavo CDU nuo 2000 metų, o nuo 2005-ųjų buvo Vokietijos vyriausybės vadovė. Planuojama, kad partijos vadovybė bus atnaujinta per gruodį vyksiantį krikščionių demokratų suvažiavimą.