Pasaulyje

2018.10.28 18:46

Kas žinoma apie Pitsburgo sinagogos šaulį

BNS 2018.10.28 18:46

Šaudynes vienoje Pitsburgo sinagogų šeštadienį surengusiam šauliui, kurį policija identifikavo kaip vietos gyventoją Robertą Bowersą, pareikšti federaliniai kaltinimai, už kuriuos gresia mirties bausmė.

Štai kas žinoma apie įtariamąjį, kuris, kaip pranešama, sušuko „Visi žydai turi mirti!“, kai pradėjo šaudyti ir nužudė 11 žmonių bei sužeidė dar šešis.

Pitsburgo viešojo saugumo tarnybos vadovo teigimu, įtariamasis, turintis kelias šautines žaizdas, yra „patenkinamos būklės“ ir yra gydomas „Allegheny General“ ligoninėje.

R. Bowersas, kuris, kaip pranešama, yra 46 metų amžiaus, regis, niekada nebuvo teistas, o Federalinio tyrimų biuro (FTB) pareigūnas pareiškė, kad jis anksčiau nebuvo patekęs į teisėsaugos akiratį.

Bobas Jonesas, už FTB Pitsburgo biurą atsakingas specialusis agentas, pareiškė, jog teisėsaugos institucijos mano, kad jis veikė vienas, tačiau visų priežasčių, kodėl jis surengė išpuolį, dar nenustatė.

R. Bowersas turėjo leidimą nešiotis šaunamąjį ginklą ir nuo 1996 metų šaunamuosius ginklus buvo įsigijęs mažiausiai šešis kartus, pranešė televizijos kanalas CNN, remdamasis vienu teisėsaugos pareigūnu.

Pareigūnai pareiškė, kad R. Bowersas buvo apsiginklavęs šturmo šautuvu ir mažiausiai trimis pistoletais, kai įsiveržė į konservatyvių žydų kongregacijos sinagogą „Tree of Life“ („Gyvybės medis“).

O pastaruoju metu įtariamas šaulys internete, regis, buvo parašęs nemažai smurtinių antisemitinių įrašų, visų pirma svetainėje „gab.com“, kurioje dažnai iškeliamos įvairios sąmokslo teorijos.

R. Bowersas, AFP/Scanpix nuotr.

„Aš einu“

R. Bowerso paskyros puslapio viršutinėje dalyje buvo įrašyta citata: „žydai yra šėtono vaikai“, rodo nuotraukos iš laikinai jau uždarytos paskyros, kurias paskelbė ekstremistų judėjimus stebinti organizacija „SITE Intelligence Group“.

Prieš kelias valandas iki šaudynių R. Bowers svetainėje „gab.com“ parašė: „HIAS patinka įsileisti įsibrovėlius, kurie žudo mūsų žmones. Negaliu sėdėti sudėjęs rankų ir žiūrėti, kaip išžudomi mano žmonės... Aš einu.“

HIAS – tai santrumpa, kuria vadinama pagalbos hebrajų imigrantams draugija, turinti biurus Niujorke ir Merilande.

O prieš 17 dienų iki šeštadienio išpuolio jis svetainėje užsipuolė HIAS už tai, kad ši „atsiveža priešiškai nusiteikusius įsibrovėlius, kad šie gyventų tarp mūsų“.

HIAS išpuolį pavadino „siaubinga tragedija“.

Kitame įraše, kurį pacitavo laikraštis „The New York Times“, R. Bowersas pareiškė, kad prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) jam nerūpi, nes jis „yra globalistas, o ne nacionalistas“.

„Gab.com“ – tarp baltaodžių nacionalistų populiari svetainė – paskelbė pranešimą, kuriame pareiškė, jog „visiškai netoleruoja“ smurto ar terorizmo, ir pridūrė „liūdinti ir esanti pasibaisėjusi dėl žinių“ iš Pitsburgo.

Svetainė nurodė, jog, sužinojusi apie išpuolį, nustatė, kad įtariamas šaulys svetainėje yra susikūręs paskyrą.

Ji tuomet blokavo R. Bowerso paskyrą ir nedelsdama kreipėsi į FTB.