Pasaulyje

2018.10.28 10:55

Airijos prezidentas M. D. Higginsas perrinktas antrai kadencijai

LRT.lt2018.10.28 10:55

Dabartinis Airijos prezidentas Michaelas D. Higginsas perrinktas antrai septynerių metų trukmės kadencijai. 

Remiantis oficialiais paskelbtais rezultatais, penktadienį vykusiuose Airijos prezidento rinkimuose M. D. Higginsas gavo aiškią balsų daugumą. Šeštadienį vakare Dublino pilyje politikas buvo oficialiai paskelbtas išrinktas Airijos prezidentu. Kaip praneša valstybinis transliuotojas RTE, M. D. Higginsas surinko 56 proc. balsų – daugiau kaip 800 tūkst. iš 1,4 mln. atiduotų balsų. Rinkimuose iš viso varžėsi šeši kandidatai.

Verslininkas Peteris Casey surinko 21,1 proc. balsų ir liko antras. Nė vienas iš keturių likusių kandidatų nesurinko daugiau kaip 10 proc. balsų.  Airijos prezidento pareigos yra didžiąja dalimi formalios, nes prezidentas negali dalyvauti kasdienėje politikoje.  

Transliuotojo RTE duomenimis, 65 proc. rinkėjų pritarė pakeitimams, 35 proc. – balsavo prieš. Tačiau rinkėjų aktyvumas daugelyje šalies sričių buvo mažas.  

Pasveikino šalies vadovė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino prezidentą M. D. Higginsą perrinkimo šalies vadovu proga ir palinkėjo visokeriopos sėkmės, sveikatos ir stiprybės toliau einant šias svarbias ir atsakingas pareigas.

Šalies vadovė taip pat palinkėjo, kad didelis Airijos piliečių suteiktas pasitikėjimas suteiktų jėgų ir ryžto toliau dirbant visų šalies žmonių labui ir ginant valstybės interesus, buriant visuomenę svarbiems Airijos gerovę ir vienybę stiprinantiems, turtingą šalies kultūrą garsinantiems darbams, rašoma prezidentūros pranešime.   

Prezidentė pabrėžė, kad Airija yra ypač artima ir draugiška Lietuvai valstybė. Tai patvirtino ir šiais metais įvykęs prezidento M. D. Higginso vizitas Lietuvoje, žmonėms minint nepriklausomos valstybės atkūrimo šimtmetį. Anot šalies vadovės, Lietuva palaiko Airiją aktualiais europinės darbotvarkės klausimais ir turi bendrą poziciją dėl daugelio svarbiausių šiandienos žemyno ir saugumo iššūkių.