Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.28 09:31

Minimas Čekoslovakijos sukūrimo 100-metis

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.10.28 09:31

Prahoje iškilmingai minimas Čekoslovakijos sukūrimo šimtmetis. Apie valstybės sukūrimą 1918-ųjų spalio 28-ąją paskelbė Čekoslovakų nacionalinis komitetas, kai baigiantis Pirmajam pasauliniam karui ėmė byrėti Austrijos-Vengrijos imperija.

Anot istorikų, valstybės atsiradimui didelės įtakos turėjo XVIII amžiaus pabaigoje čekų žemėse ir Vengrijos dominuojamoje Slovakijoje stiprėjęs lingvistinis, kultūrinis ir politinis susivienijimas.

Po Antrojo pasaulinio karo Čekoslovakija įtraukta į Maskvos vadovaujamą socialistinį Rytų valstybių bloką, kuriame išbuvo iki komunistinį režimą nuvertusios 1989-ųjų Aksominės revoliucijos, vėliau po 4 metų, taikiai padalyta į Čekiją ir Slovakiją.

Čekoslovakijos įkūrimo 100-mečio renginiuose dalyvaus Vokietijos ir Prancūzijos vadovai bei Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo, ir visų Lietuvos žmonių vardu, pasveikino Čekijos Respublikos prezidentą Milošą Zemaną šalies Nepriklausomybės dienos 100-ųjų metinių proga.

 Pasak šalies vadovės, Čekija yra svarbi Lietuvos partnerė ir sąjungininkė. Visapusis Lietuvos ir Čekijos bendradarbiavimas yra neatsiejamas nuo abiejų šalių bendros narystės Europos Sąjungoje ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje, rašoma prezidentūros pranešime. Prezidentės teigimu, Lietuva vertina Čekiją kaip bendramintę, su kuria sėkmingai sprendžiamas daugelis aktualių žemyno ir saugumo darbotvarkės klausimų.

Ypač svarbu, anot šalies vadovės, sutampantis šalių požiūris į regiono gynybą, taip pat mūsų valstybė yra dėkinga už nuoseklią Čekijos poziciją ir indėlį į Lietuvos ir viso regiono saugumą, dislokuojant šalies karius Lietuvoje esančiame NATO priešakinių pajėgų batalione.

 Prezidentė teigia neabejojanti, kad bendromis vertybėmis ir interesais grindžiamas abiejų valstybių dialogas ir toliau stiprės, o Europos Sąjungos atveriamos galimybės plėtos dėl abiejų šalių ir viso žemyno klestėjimo pasiryžusių kartu dirbti piliečių, ypač jaunosios kartos europiečių, draugystę.

 Lietuvos vadovė Čekijos prezidentui ir visiems šalies žmonėms palinkėjo visokeriopos sėkmės, gerovės ir vienybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi