Naujienų srautas

Pasaulyje2013.08.08 15:10

Laisvėjančiame Mianmare pirmą kartą paminėtos 1988-ųjų sukilimo metinės

Mianmaro sostinėje Jangone pirmą kartą viešai minimos 25-osios sukilimo, kuriuo prasidėjo judėjimas už demokratiją šalyje, metinės.

Mianmaro sostinėje Jangone pirmą kartą viešai minimos 25-osios sukilimo, kuriuo prasidėjo judėjimas už demokratiją šalyje, metinės.

1988-ųjų rugpjūčio 8 d. prasidėjusiuose protestuose prieš prastą tuometinės valdžios vykdytą ekonominę politiką ir politinę priespaudą dalyvavo šimtai tūkstančių tuometinės Birmos gyventojų.

Protestuotojams pavyko nuversti ilgametį diktatorių Ne Winą, tačiau pergale jie džiaugėsi neilgai. Diktatorių greitai pakeitė karinė chunta, įvykdžiusi perversmą, pakeitusi šalies pavadinimą ir žiauriai susidorojusi su protestuotojais – 3000 jų išžudyti, dar tūkstančiai kalėjimuose.

Dabartinė reformistų vyriausybė, į valdžią atėjusi 2011-aisiais, nebyliai pritarė minėjimui, nors valdžioje iki šiol tebėra generolų, dalyvavusių to meto įvykiuose. Tai pirmas kartas Mianmare, kai atvirai prisimenami 1988-ųjų protestai.

Pasak dalyvių, taip siekiama skatinti tolimesnes demokratines reformas ir priversti valdžią pripažinti savo nusikaltimus bei atsiprašyti.

Naujoji vyriausybė, vadovaujama prezidento Theino Seino, ėmėsi vykdyti nemažai politinių ir ekonominių reformų: sušvelnino spaudos cenzūrą, legalizavo profesines sąjungas ir protestus, paleido daugelį politinių kalinių. Tarp jų yra ir žymioji opozicijos lyderė Nobelio premijos laureatė Aung San Suu Kyi.

Šalis po 50 metų trukusio kariuomenės valdymo ima atsiverti pasauliui, švelninti represijas. Nutrauktos ir dauguma tarptautinių sankcijų prieš Mianmarą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi