Pasaulyje

2018.10.22 09:44

J. Boltonas Maskvoje susitiks su Rusijos diplomatijos ir saugumo vadovais

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.22 09:44

Jungtinių Valstijų prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui pirmadienį Maskvoje susitinka su Rusijos diplomatijos ir saugumo vadovais, rengdamas antrąjį šiemet Donaldo Trumpo susitikimą su Vladimiru Putinu. Bet nebeaišku, ar Johną Boltoną priims pats V. Putinas. Kremlius reikalauja paaiškinimų, ką reiškia D. Trumpo perspėjimas, kad trauksis iš vidutinio nuotolio raketų sutarties. Maskva neigia ją laužanti. Įtampą dar didina ir nauji kaltinimai, pateikti Rusijos pilietei dėl kišimosi į artėjančius parlamento rinkimus.

Pats Kremlius anonsavo, kad V. Putinas priims J. Boltoną, bet dabar sako, kad ne pirmadienį. Visad buvęs vienas iš griežčiausių Rusijos kritikų, J. Boltonas ir dabar buvo pagrindinis agitatorius, kad D. Trumpas pasitrauktų iš sutarties dėl vidutinio nuotolio raketų. Jungtinės Valstijos jau seniai kaltina Rusiją, kad sukūrė raketas, kurių veikimo spindulys viršija Šaltojo karo sutartį.

„Rusija turi grįžti prie sutarties laikymosi. Kitaip Jungtinėms Valstijoms teks atsakyti į chuliganišką sutarties ribojimų ignoravimą“, – sako JAV gynybos sekretorius James Mattis.

Kritikai siūlė ne pasitraukti iš sutarties, bet išnaudoti svertus – Maskvai norėtųsi pratęsti kitos sutarties galiojimą, dėl branduolinių arsenalų ribojimo. Nes kai ji baigsis po trejų metų, jei Maskva norės prilygti Vašingtonui, turės investuoti pasakiškas sumas, tačiau J. Boltonas blokavo dialogą.

„Padėtis tampa kur kas blogesnė, kaip ir bet kokios ginklavimosi varžybos. Nes jei tiek daug šaudančios geležies, anksčiau ar vėliau ji gali pakilti, net jei niekas to labai nenori. Maža kas – techninė klaida, sistemų trikdis. Mūsų sistemos ne tokios jau kokybiškos“, – kalba Rusijos politikos kometatorius Dmitrijus Oreškinas.

Maskva pasitraukimą iš Vidutinio nuotolio sutarties vadina pavojingu žingsniu, bet dar tikisi, kad tai galbūt derybinė taktika ir norės iš J. Boltono sužinoti, ką reiškia D. Trumpo žodžiai.

Tačiau nesutarimai tuo anaiptol nesibaigia. Rusijos apsimetėliai niekaip nesitraukia iš Amerikos socialinių tinklų ir interneto trolių agentūros finansininkei pateikti kaltinimai dėl kišimosi jau nebe į buvusius rinkimus, bet į Kongreso rinkimus po dviejų savaičių. Rusija pavadino klastote kaltinimus savo pilietei dėl informacinio karo.

Tiesa, paklaustas, ar perspės V. Putiną nebesikišti, pats D. Trumpas neatsakė, tik vėl apkaltino pirmtaką Baracką Obamą.

„Nieko jis nedarė. Nepakėlė piršto, neišleido nė skatiko. O mes daug padarėme, kad apgintume netrukus laukiančius rinkimus“, – dėsto D. Trumpas.

Net jei dėl nusiginklavimo nesutars, Vašingtonui reikia Maskvos dėl Sirijos, Šiaurės Korėjos ir kitų konfliktų. Artimiausia proga D. Trumpui ir V. Putinui susitikti – Pirmojo pasaulinio karo šimtmečio minėjimas Paryžiuje lapkričio 11-ąją. Bet gali būti, kad derybos bus rengiamos Didžiojo dvidešimtuko susitikime Argentinoje lapkričio pabaigoje.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt