Pasaulyje

2018.10.22 09:15

JAV ir Meksikos sieną kertantys migrantai tampa iššūkiu D. Trumpui

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.22 09:15

Jungtinių Valstijų link per Meksiką judantis migrantų iš Centrinės Amerikos karavanas sparčiai plečiasi, ir nuo skurdo, nusikaltimų bei korupcijos bėgantys žmonės skanduoja, kad jų nesulaikys nei Meksikos valdžia, nei Donaldo Trumpo grasinimai uždaryti sieną ir pasiųsti kariuomenę. Jau apie 6 tūkst. žmonių iš Gvatemalos įveikė uždarytą Meksikos sieną – jų nesustabdė 4 šalių vyriausybės, bet Meksikos valdžia pasiuntė riaušių policiją ir neaišku, ar migrantai nebus masiškai suimami.

„Manau, blogi žmonės sudarė šį karavaną. Svarbu, kad ir jame yra blogų žmonių, baisių nusikaltėlių. Uždarysiu sieną, pasiųsiu kariuomenę“, – sako D. Trumpas.

Bet kol minios, įveikusios 700 kilometrų iš Hondūro, leido laiką ant tilto prie uždarytos sienos iš Gvatemalos į Meksiką, buvo matyti, kad ne nusikaltėliai čia susirinkę, o veikiau nusikaltimų, nežaboto gaujų smurto aukos, skurdūs bedarbiai, pakirsti nevilties.

„Jei žmonės migruoja masiškai – dėl bado, korupcijos, nesaugumo. Nebeįmanoma gyventi Hondūre“, – pasakoja migrantas iš Hondūro Jairo Velazquezas.

„Einu, nes mano šalyje nėra darbo, nėra, kaip išlaikyti vaikų. Turiu dar du vaikus ir tai darau dėl jų. Nes kai nieko neturi, o vaikai ko nors prašo, nežinai, ką daryti“, – kalba migrantė Daisy Zuniga.

„Kaip ir visi, siekiu amerikietiškosios svajonės, 6 tūkst. mūsų eina JAV link“, – sako migrantas Juanas Carlosas Montejo.

Siaubingomis sąlygomis priversti kęsti tropinį karštį ant tilto, kai kas prarado viltį ir pasirašė savanoriškai grįžti namo. Bet kiti sėdo į valtis arba plaukte įveikė Sučiatės upę, policijai tik vangiai stebint. Ir karavanas vėl susiformavo jau šiapus Meksikos sienos. D. Trumpas prieš kelias dienas pasiuntė valstybės sekretorių į Meksiką karavanui stabdyti ir jos prezidentas perspėjo, kad įleis tik tuos, kas sieną kerta teisėtai.

„Meksika neleis patekti į šalį smurtu, nes tai grėsmė suverenumui, pavojus patiems migrantams – vaikams, moterims, vyresniems“, – sako Meksikos prezidentas Enrique Pena Nieto.

Bet ir šį grasinimą žmonės ignoravo, eidami skanduoja „mes ne nusikaltėliai, o darbininkai“. Kol kas riaušių policija tik reguliuoja eismą ir lydi varguolių armiją, ją sveikina ne ką turtingesni pietų Meksikos miestelių gyventojai. Iki Amerikos sienos jiems lieka 3 tūkst. kilometrų.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt