Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.21 18:29

Londono gatves užkimšę demonstrantai reikalavo naujo balsavimo dėl „Brexit“

BNS 2018.10.21 18:29

Šimtai tūkstančių protestuotojų, nepritariančių būsimam Didžiosios Britanijos išstojimui iš Europos Sąjungos, šeštadienį žygiavo per Londono centrą reikalaudami naujo referendumo ir žodžio dėl vyriausybės galutinio „Brexit“ susitarimo su Briuseliu.

Organizatoriai sako, kad naujo visuomenės balsavimo po 2016 metų referendumo, kai rinkėjai pasirinko išstojimą, reikia paaiškėjus naujiems faktams dėl „Brexit“ kaštų ir sudėtingumo.

Pasak organizatorių, šeštadienio „žmonių balsavimo žygyje“ dalyvavo maždaug 700 tūkst. protestuotojų. Dalyviai į Britanijos sostinę buvo vežami 150 autobusų, iš visos šalies. Policija savo apskaičiuoto dalyvių skaičiaus nepateikė.

„Aišku tai, kad vienintelės dabar ministrės pirmininkės pateikiamos galimybės yra blogas „Brexit“ susitarimas ar išvis jokio susitarimo“, – transliuotojui BBC sakė demonstracijoje dalyvavęs Londono meras Sadiqas Khanas.

„Tai nė iš tolo neprimena prieš pustrečių metų duotų pažadų“, – sakė jis.

Pasak S. Khano, šeštadienio protestas buvo „žygis už ateitį“ jauniems britams, įskaitant tuos, kas buvo pernelyg jauni ir negalėjo balsuoti 2016 metų „Brexit“ referendume, kai išstojimo šalininkų stovykla laimėjo nedidele persvara – surinkusi 52 proc. balsų.

Opozicinei Leiboristų partijai priklausantis sostinės meras anksčiau rėmė vis garsiau reiškiamus raginimus surengti naują referendumą, kad visuomenė galėtų pasakyti, ar sutinka su ministrės pirmininkės Theresos May „Brexit“ susitarimu, ar renkasi tolesnę narystę ES.

Konservatorių partijos lyderė Th. May atmetė galimybę surengti naują visuomenės balsavimą šiuo klausimu.

Tačiau tai nesustabdė šeštadienį susirinkusių žmonių, kurie reikalavo antro referendumo. Tarp jų buvo „Žiedų valdovo“ (Lord of the Rings) aktorius Andy Serkisas, kuris žygiavo drauge su sūnumi ir žmona. A. Serkisas sakė manantis, jog „dabar, kai žmonės labiau informuoti“, turėtų įvykti antras referendumas.

Britanija iš ES turi išstoti kovo 29 dieną, bet derybas dėl „skyrybų“ persekioja nesutarimai, ypač dėl būsimos sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos. Po „Brexit“ tai būtų vienintelė JK sausumos siena su ES, nes Airija priklauso blokui, o Šiaurės Airija yra JK dalis.

Tarp pagrindinių 1998 metų taikos susitarimo, kuriuo buvo užbaigtas dešimtmečius trukęs smurtas Šiaurės Airijoje, pasiekimų yra policijos ir armijos budėjimo prie sienos su Airija panaikinimas. Daug kas abiejose pusėse nenori, kad būtų sugrąžinta reali siena.

Taip pat didėja nuogąstavimai dėl „Brexit“ be susitarimo – tokiu atveju galėtų kilti chaosas prie sienų ir ES bei JK ekonomikose.

Th. May, šią savaitę kalbėdama rezultatų nedavusiame ES viršūnių susitikime Briuselyje, sakė, kad svarstys siūlomo 21 mėnesio pereinamojo laikotarpio po „Brexit“ pratęsimą, pagal kurį Britanija ES taisykles galbūt taikytų daugiau kaip dvejus metus po išstojimo.

ES yra sakiusi, kad šio periodo pratęsimas duotų daugiau laiko sudaryti prekybos susitarimą, kuris užtikrintų ir sprendinį dėl Airijos sienos. Tačiau „Brexit“ remiantys britų politikai tai laiko bandymu neribotam laikui pririšti šalį prie bloko.

„Naujas šios savaitės chaosas ir painiava dėl „Brexit“ derybų parodė, kad net geriausias dabar prieinamas susitarimas bus blogas Britanijai, – sakė Andrew Adonisas, leiboristas ir Lordų Rūmų narys. – Rinkėjai nei atleis, nei pamirš, jei (parlamentas) leis šiam pasigailėtinam „Brexit“ tęstis nesuteikiant žmonėms paskutinio žodžio.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi