Pasaulyje

2018.10.21 12:35

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

BNS 2018.10.21 12:35

JAV prezidento Donaldo Trumpo planuojamas pasitraukimas iš Šaltojo karo laikais sudarytos branduolinių ginklų sutarties su Rusija yra pavojingas žingsnis, sekmadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų viceministras.

„Tai būtų labai pavojingas žingsnis, kuris, esu tikras, ne tik bus nesuprastas tarptautinės bendrijos, bet ir išprovokuos rimtą pasmerkimą“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

Ši sutartis yra „reikšminga tarptautiniam saugumui branduolinių ginklų srityje, strateginio stabilumo palaikymui“, pabrėžė jis.

Rusija pasmerkė tai, ką pavadino JAV bandymais gauti nuolaidų „šantažo metodu“, pridūrė jis.

Jeigu JAV ir toliau veiks „negrabiai ir šiurkščiai“, ir vienašališkai atsisakys tarptautinių susitarimų, Rusija „neturės kito pasirinkimo, tik – imtis atsakomųjų priemonių, įskaitant (priemones), susijusias su karinėmis technologijomis“, naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė S. Riabkovas.

„Bet mes nenorėtume pasiekti šio etapo“, – pridūrė jis.

D. Trumpas šeštadienį patvirtino, kad jo šalis planuoja trauktis iš branduolinių ginklų sutarties su Rusija dėl pranešimų, kad Maskva pažeidė šį susitarimą.

Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF) 1987 metais pasirašė JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas; sutartis eliminavo vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamas balistines ir sparnuotąsias raketas.

„Tai mes likome sutartyje ir gerbėme šią sutartį, bet Rusija, deja, nesilaikė šio susitarimo. Todėl ketiname nutraukti šią sutartį“, – žurnalistams Elko mieste Nevadoje sakė D. Trumpas.

Tačiau S. Riabkovas sekmadienį paneigė D. Trumpo kaltinimus ir savo ruožtu kaltino Vašingtoną.

„Mes ne tik kad nepažeidėme (sutarties), mes jos griežčiausiai laikomės, – tvirtino jis. – Ir mes demonstravome kantrybę, daug metų vis nurodydami pačių JAV (daromus) skandalingus šios sutarties pažeidimus.“

JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas sekmadienį turi atvykti į Maskvą.

„Tikimės, kad per susitikimus rytoj ir poryt iš jo išgirsime realesnių ir aiškesnių (komentarų), ko ketina imtis amerikiečiai“, – sakė S. Riabkovas.

Anksčiau šaltinis Užsienio reikalų ministerijoje rusų naujienų agentūroms sakė, kad JAV sprendimas yra susijęs su Vašingtono „svajone apie vienpolį pasaulį“. Šį argumentą paminėjo ir S. Riabkovas.

„Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties egzistavimas tikriausiai kelia problemų nustatant visiško JAV dominavimo ir viršenybės karinėje sferoje liniją“, – sakė jis.