Pasaulyje

2018.10.21 11:39

Kanada smerkia „nenuoseklų“ Saudo Arabijos pranešimą apie žurnalisto mirtį

BNS 2018.10.21 11:39

Kanada šeštadienį pasmerkė „nenuoseklų“ ir „nepatikimą“ Saudo Arabijos pranešimą apie žurnalisto mirtį šios karalystės konsulate Stambule bei paragino išsamiai ištirti šį incidentą.

Po dvi savaites trukusio neigimo Rijadas pripažino, kad Jamalas Khashoggi, garsus įtakingo sosto įpėdinio Mohammedo bin Salmano kritikas, žuvo karalystės konsulate Stambule, bet iki šiol nesako, kur yra jo palaikai.

„Kanada smerkia žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymą, kuris, kaip patvirtino Saudo Arabija, įvyko jos konsulate Stambule“, – sakoma Kanados užsienio reikalų ministrės Chrystia Freeland pareiškime.

„Dabar pateikiamame paaiškinime stinga nuoseklumo ir patikimumo“, – teigiama pareiškime.

Tai prieštarauja JAV prezidento Donaldo Trumpo pradiniam komentarui, kad Rijado paaiškinimas jam atrodo įtikimas.

Vėliau D. Trumpas sakė esąs nepatenkintas Saudo Arabijos atsakymu, tačiau perspėjo neatsisakyti daugelio milijardų dolerių (eurų) vertės ginklų kontrakto su šia konservatyvia karalyste.

Ankara pažadėjo atskleisti visas dvi savaites vykdomo tyrimo detales.

Turkų pareigūnai kaltino Rijadą nužudžius žurnalistą ir supjausčius jo palaikus, kurio policija dabar ieško viename Stambulo miške.

„Kartojame savo raginimą atlikti nuodugnų tyrimą visiškai bendradarbiaujant su turkų pareigūnais ir visapusiškai bei tiksliai paaiškinti p. Khashoggi mirties aplinkybes, – sakė Ch. Freeland. – Tie, kas atsakingi už šį nužudymą, turi būti patraukti atsakomybėn ir stoti prieš teisingumą.“

Kanados diplomatijos vadovė taip pat pareiškė užuojautą J. Khashoggi šeimai ir artimiesiems.

„Skausmas, kurį jie išgyvena dėl šios tragedijos, veria širdį“, – pridūrė ji.

Kanados ir Saudo Arabijos santykiai pastaraisiais mėnesiais buvo įtempti.

Kanadai sukritikavus žmogaus teisių gynėjų areštą Saudo Arabijoje, ši išvarė Kanados ambasadorių, atšaukė savo pasiuntinį Otavoje ir įšaldė tarpusavio prekybą bei investicijas.

ES ragina išsamiai ištirti žurnalisto Khashoggi mirtį

Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini šeštadienį paragino išsamiai ištirti „itin didelį nerimą keliančią“ Saudo Arabijos žurnalisto J. Khashoggi mirtį bei patraukti atsakomybėn už ją atsakingus asmenis.

„Europos Sąjunga, kaip ir mūsų partneriai, reikalauja, kad būtų atliktas išsamus, patikimas ir skaidrus tyrimas, kuris atskleistų nužudymo aplinkybes bei užtikrintų visišką jį įvykdžiusiųjų atsakomybę“, – sakoma F. Mogherini vardu ES paskelbtame pareiškime.