Pasaulyje

2018.10.19 13:28

ASEM viršūnių susitikime sustiprintas Europos ir Azijos dialogas

LRT.lt 2018.10.19 13:28

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su 51 Europos ir Azijos šalies vadovais Briuselyje dalyvauja ASEM viršūnių susitikime. Kas dvejus metus rengiamo forumo tema šiemet – „Globali partnerystė globaliems iššūkiams atremti“.

Susitikimo dalyviai – valstybių, kurios sudaro 60 proc. viso pasaulio gyventojų ir sugeneruoja 65 proc. planetos BVP, – vadovai patvirtino ASEM baigiamąjį dokumentą, kuriuo sutariama stiprinti Europos ir Azijos dialogą trimis pagrindinėmis politikos ir saugumo, ekonomikos ir finansų, kultūros ir socialine kryptimis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Į ASEM susitikimo dokumentą įtraukti ir Lietuvos pasiūlymai, kuriuose pabrėžiamas dėmesys regiono saugumui, paminima agresija prieš Ukrainą, išreiškiama būtinybė užtikrinti branduolinės saugos standartus, stiprinti lyčių lygybę ir moterų teises. Mūsų šalies iniciatyva taip pat įtraukta nuostata dėl ASEM organizacijos atvirumo išsaugojimo, narystės joje siekiančioms valstybėms, tarp jų ir Ukrainai.

Lietuva taip pat kviečia ASEM šalis bendradarbiauti atremiant kibernetinio saugumo grėsmes. Pasak prezidentės, nors skaitmeninės technologijos šiandien stipriai suartina žmones ir turi lemiamą vaidmenį užtikrinant žodžio laisvę, tačiau labai svarbu atskirti melą nuo tiesos, ugdyti atsparumą propagandai.

Deklaracijoje pabrėžiamas ir siekis išlaikyti atvirą pasaulio ekonominę sistemą, kuri gerbtų ir remtųsi visuotinai sutartomis ir Pasaulio prekybos organizacijoje įtvirtintomis daugiašalės prekybos taisyklėmis.

Pasireiškiant pasaulinės ekonominės krizės požymiams, susiduriant su saviizoliacija, protekcionizmu ir prekybos karais, Lietuva palaiko pastangas išsaugoti atvirą skaidrią ir nuspėjamą daugiašalę prekybos sistemą. Šalies vadovės teigimu, tokia sistema yra naudinga ir Lietuvai, nes skatina mūsų šalies ekonomikos augimą ir žmonių gerovę.

Europos ir Azijos valstybės palaiko intensyvius prekybinius ryšius – neseniai pasirašytas ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimas. Šio susitikimo metu pasirašomas Laisvosios prekybos susitarimas su Singapūru. Artimiausiu metu planuojamas pasirašyti analogiškas susitarimas su Vietnamu. Tokie susitarimai svarbūs ir Lietuvai, nes atveria naujų rinkų ir eksporto galimybių.

Lietuva ASEM nare tapo 2004 metais. Globalus 30 Europos ir 21 Azijos šalies bendradarbiavimo formatas atveria itin plačių galimybių atstovauti Lietuvos ekonominiams, prekybiniams ir transporto interesams, padeda atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į mums kylančius saugumo ir branduolinės saugos iššūkius. Lietuvoje vyko ASEM Transporto ministrų susitikimas, surengtas seminaras branduolinės saugos klausimais. Praeitais metais Lietuvos iniciatyva surengta pirma ASEM konferencija dėl ekonominio moterų įgalinimo.

ASEM susitikimai vyksta ne tik tarp valstybių vadovų, bet ir ministrų, parlamentarų, verslo, jaunimo atstovų lygiu.