Pasaulyje

2018.10.18 16:37

Nerimsta kalbos, kad pereinamasis laikotarpis po „Brexit“ bus prailgintas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.18 16:37

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad labai tikėtina, jog šiemet Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė nesutars dėl „Brexit“ sąlygų. Bendrijos lyderiai neišgirdo nieko nauja iš premjerės Theresos May ir atšaukė planus po mėnesio rengti specialų susitikimą išstojimo sutarčiai tvirtinti. LRT korespondentams Briuselyje Lietuvos vadovė sakė, kad laikas bėga, bet Didžiosios Britanijos premjerė naujų siūlymų nepateikia. Tuo metu net ir nedidelė ES siūloma nuolaida dvejų metų pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“ pailginti iki trejų metų sukėlė naują audrą Londone.

Th. May – tarp aklavietės Briuselyje ir aklavietės namie. Netgi tai, ką ES siūlo jai kaip palengvinimą, Londone kelia naują audrą. Kai vis dar nesutariama kaip po Didžiosios Britanijos išstojimo užtikrinti, kad siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liktų atvira ir negrįžtų smurtas, Bendrijos derybininkas pasiūlė sprendimui skirti dar metus, pailginti pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“. Th. May pirmą kartą tokios idėjos nebeatmeta, bet tai kelia audrą tarp aršiausių išstojimo rėmėjų: net ir kitąmet pasitraukusi, Didžioji Britanija nebe iki 2020 m., bet iki 2021 m. turėtų paklusti Bendrijos taisyklėms, tačiau joms įtakos nebeturėtų. Th. May ramina, kad tai tik idėja.

 „Bet esmė juk yra, kad ir nesitikima to panaudoti. Nes siekiame, kad dėl ateities santykių sutartume iki 2020 m. gruodžio pabaigos. Aiškiai sakau, kad tai įmanoma, ir to siekiame. Vadinasi, neprireiks pasinaudoti jokiu panašiu siūlymu. Aiškiai sakau – tikiuosi, kad pereinamasis laikotarpis baigsis 2020 m. gruodį“, – teigė Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Th. May.

Papildomi metai – tai dar metams atidėta didžiausia „Brexit“ rėmėjų svajonė, Didžiajai Britanijai pačiai sudaryti prekybos susitarimus su pasaulio galybėmis. Ir – dar bent 10 mlrd. eurų prievolės Europos Sąjungos biudžetui.

„Skamba lyg ir gerai, pereinamasis laikotarpis. Iš tikrųjų, kai britai įsigilins, ką tai reiškia – dar vienus metus daug mokėti į Europos biudžetą, tai tikrai manau, kad tai sukiršins grupes, ypač tuos, kurie norėtų išeiti be jokių derybų sąlygų“, – svarstė prezidentė D. Grybauskaitė.

Th. May ir D. Grybauskaitė, AFP/Scanpix nuotr.

Pereinamasis laikotarpis nesprendžia svarbiausio klausimo, kaip užtikrinti, kad siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liktų atvira bet kokiu atveju. O be sprendimo neįmanoma jokia Didžiosios Britanijos išstojimo sutartis. Ir čia – kaip nebuvo pažangos, taip nėra.

Išsamiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.