Pasaulyje

2018.10.17 20:16

Krymo politechnikume studentas nužudė 19 bendramokslių

LRT.lt, BNS, DELFI.lt 2018.10.17 20:16

Vienoje Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio profesinėje mokykloje šios švietimo įstaigos auklėtinis trečiadienį nužudė 19 bendramokslių, sužeidė dar maždaug 50 žmonių ir nusižudė, pranešė regiono lyderis Sergejus Aksionovas ir vietos medikai.

„Patvirtinu 19 žuvusiųjų“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Krymo greitosios pagalbos centro direktorius Sergejus Astankinas.

Dauguma sužeistųjų yra vaikai; į ligonines, įvairiais duomenimis, paguldyti 37–39 žmonės. S. Aksionovas nurodė, kad hospitalizuoti 35 žmonės ir kad aštuonių būklė yra kritinė.

S. Aksionovo komentarai apie užpuoliką yra naujausi iš virtinės vis besikeičiančių paaiškinimų, kuriuos Rusijos pareigūnai pateikia dėl įvykių Kerčės politechnikume.

Iš pradžių pareigūnai pranešė apie dujų sprogimą, vėliau sakė, kad koledžo valgykloje sprogo užtaisas ir kad tai įtariamas teroro aktas. Tačiau liudininkai pranešė, kad bent kai kurias aukas užpuolikas ar užpuolikai nušovė. 

S. Aksionovas per televiziją sakė, kad išpuolį įvykdęs studentas – vietos gyventojas, kuris veikė vienas – po atakos nusižudė.

Tą pačią informaciją patvirtino ir Tyrimų komitetas. Tyrėjai nurodė, kad ataką įvykdė 18-metis Kerčės politechnikos koledžo studentas Vladislavas Rosliakovas. Trečiadienio popietę jis atvyko į savo mokyklą ginkluotas šautuvu ir pradėjo šaudyti į kitus studentus ir darbuotojus, o vėliau nukreipė ginklą į save. Tai esą užfiksavo apsaugos vaizdo kameros. Tyrėjai pridūrė, kad visos aukos mirė nuo šautinių žaizdų.

Anksčiau skelbtuose tyrėjų ir Rusijos žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad koledže buvo detonuotas savadarbis sprogstamasis užtaisas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Rusijos jėgos struktūros dabar jau atmeta teroro išpuolio versiją

Tyrimų komitetas pridūrė, kad dabar laiko šį incidentą daugybiniu nužudymu, o ne teroro aktu, kaip anksčiau buvo skelbta.

Anksčiau trečiadienį Tyrimų komiteto (TK) atstovė Svetlana Petrenko sakė, kad Rusijos pareigūnai šį išpuolį tiria kaip teroro aktą.  Pradiniais TK duomenimis, trečiadienį Kerčės politechnikos koledžo valgykloje sprogo nenustatyto pobūdžio sprogstamasis užtaisas, prikimštas metalinių elementų.

Atstovė pažymėjo, kad duomenys apie aukas tikslinami, bet pridūrė, kad dauguma aukų – paaugliai.

„Įvykio vietoje dirba sprogmenų specialistai, kuriems baigus darbą [...] sprogimo epicentre apžiūrą pradės tyrėjai“, – sakė S. Petrenko. Ji nurodė, kad suformuotas štabas, kuriame dirba TK, Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB)  ir Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai, ir kad tyrėjai pradėjo apklausti liudininkus bei nagrinėti saugumo kamerų įrašus.

Dar anksčiau Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad V. Putinui informaciją apie sprogimą Kerčėje perdavė specialiosios tarnybos. Tuomet D. Peskovas irgi sakė, kad įtariama teroro akto versija. Pasak D. Peskovo, V. Putinas nurodė vykdyti tyrimą ir užtikrinti, kad nukentėjusieji būtų nugabenti į Rusijos gydymo įstaigas.

Reuters/Scanpix nuotr.

12.25 val. vietos laiku paaiškėjo, jog trūksta greitosios pagalbos automobilių nukentėjusiems išvežti. Pasitelktas visuomeninis transportas.

Liudininkai girdėjo sprogimą ir šūvius,  bet versijos nesutampa

Iškart po įvykio buvo pranešta, kad politechnikos koledžo valgykloje galėjo sprogti dujos. Vėliau socialiniuose tinkluose ir vietos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad tokia versija neįmanoma. Kerčės dujų tarnyba paskelbė, kad į koledžo patalpas dujos apskritai nebuvo įvestos. Vietoje to, padaugėjo liudijimų, kad Kerčės koledže galėjo įvykti teroro išpuolis.

Vietos radijas Kerch.FM pranešė, kad viena įvykį mačiusi moteris pasakojo, jog prieš nugriaudint sprogimui pirmame koledžo aukšte, patalpose buvo girdėti šūviai. Esama liudijimų, kad nežinomi asmenys vaikščiojo iš kabineto į kabinetą antrame aukšte, šaudydami į mokinius.

Vietos žiniasklaidai tokią versiją pasakojo ir koledžo direktorė Olga Grebennikova, nors pati įvykio sakėsi nemačiusi, nes iš koledžo išvykusi 5–10 min. iki jo pradžios. Visgi O. Grebennikova pasakojo, kad pirmame koledžo patalpų aukšte įvyko sprogimas, nuo kurio iškrito langai. Vėliau po mokyklą bėgiojo žmonės su automatais, „žudydami visus, ką galėjo rasti“. „Tai tikras teroro išpuolis – kaip Beslane, žuvo vaikai, darbuotojai“, „visur lavonai“, – sakė direktorė.

Naujienų portalas lenta.ru cituoja dar vieną įvykių liudininkę studentę, kuri teigia, kad nugriaudėjo ne vienas, o keli sprogimai: „pirmame–antrame aukšte per penkias minutes nugriaudėjo sprogimų serija – apie keturis. Be to, buvo girdėti šūviai“, – lenta.ru cituoja minėtą merginą.

Rusų e-naujienų kanalas „Mash“, veikiantis Telegram socialiname tinkle, pranešė, kad „net keli žmonės kalba prie koledžo matę įtartiną pašalinį asmenį. Liudininkų parodymai išsiskiria: vieni teigia, kad jis praėjo pro šalį, o kiti tvirtina, kad užėjo į vidų ir kažką paliko“. Be to, „Mash“ publikavo ir nepatvirtintą informaciją, kad prieš sprogimą ir šūvius, koledže mėginta paimti įkaitų.