Pasaulyje

2018.10.15 15:35

Šiaurės Airijos junionistai: „Brexit“ be susitarimo „tikriausiai yra neišvengiamas“

BNS 2018.10.15 15:35

Vieni iš Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Theresos May politinių sąjungininkų pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos nesudarius susitarimo „tikriausiai yra neišvengiamas“.  

Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) atstovas „Brexit“ klausimais Sammy Wilsonas tai pareiškė po to, kai paskutinis Londono ir Briuselio derybininkų bandymas prieš artėjantį svarbų ES viršūnių susitikimą pasiekti susitarimą dėl prekybos taisyklių Šiaurės Airijai sekmadienį baigėsi nesėkme.

„Atsižvelgiant į tai, kaip elgiasi ES, ir tai, kad jie įspeitė Theresą May į kampą, šiuo metu nematau tokio susitarimo, kuris sulauktų Atstovų Rūmų daugumos palaikymo“, – sakė S. Wilsonas vietos laikraščiui „Belfast Newsletter“. 

„Taigi, tikriausiai nepavyks išvengti išstojimo nesudarius susitarimo scenarijaus“, – kalbėjo jis. 

Sekmadienį derybininkams nepasiekus proveržio, Didžiajai Britanijai ir ES tikriausiai teks trečiadienį pradėti svarbų viršūnių susitikimą neturint susitarimo dėl „skyrybų“ sąlygų projekto. 

Derybininkams nesiseka rasti kompromiso, kaip išlaikyti atvirą sausumos sieną tarp Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos, kai Jungtinė Karalystė pasitrauks iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos.  

Th. May siūlė, kad kol bus pasiektas platesnis prekybinis susitarimas, turintis pašalinti poreikį vykdyti tikrinimus pasienyje, Britanija galėtų toliau laikytis ES muitinės taisyklių.   

Tačiau daugelis euroskeptiškų pažiūrų premjerės Konservatorių partijos įstatymų leidėjų, įskaitant kai kuriuos ministrus ir DUP atstovus, reikalauja, kad kad būtų apibrėžtas konkretus terminas, kiek laiko Britanija turės laikytis ES muitų taisyklių. Briuselis tai kategoriškai atmeta. 

Th. May konservatorių vyriausybė yra priklausoma nuo dešimties DUP parlamentarų paramos, su kuria turi nedidelę persvarą Bendruomenių Rūmuose. 

Bendruomenių Rūmai turės balsuoti dėl bet kokio galutinio „Brexit“ susitarimo su Briuseliu. 

S. Wilsonas pridūrė: „Manau, visi, žiūrintys į tai objektyviai, pasakytų, jog tai, ką siūlo ES, yra blogiau nei susitarimo nebuvimas, todėl būtų neprotinga jai su juo sutikti“.   

DUP lyderė Arlene Foster planuoja vėliau pirmadienį Dubline susitikti su Airijos ministru pirmininku Leo Varadkaru.