Pasaulyje

2018.10.14 18:32

Bavarijos rinkimai: iššūkis 60 metų žemėje dominavusiai partijai

Beveik 10 milijonų rinkėjų Vokietijos Bavarijos žemėje renka vietos parlamentą, o analitikai po šių rinkimų prognozuoja istorinį posūkį.  60 metų viena valdžiusi Krikščionių socialinė sąjunga gali susilpnėti, kraštutine dešiniąja laikoma „Alternatyva Vokietijai“ gauti daugiau balsų. Nors mažai tikėtina, kad Krikščionių socialinė sąjunga visai neteks valdžios, bet vien partnerio poreikis jau būtų laikomas pažeminimu.

Rinkimų Bavarijoje rezultatai gali susilpninti ir federalinę Angelos Merkel vyriausybę, Krikščionių socialinė sąjunga – viena iš koalicijos narių, o jos lyderis Horstas Zehoferis užima vidaus reikalų ministro postą.

Bavarija stipri ir gali džiaugtis 3 proc. nesiekiančiu nedarbu, stabilia ekonomika. Krikščionių socialinė sąjunga griežtai pasisakė prieš imigrantus. Artėjant rinkimams visuomeninėse įstaigose taip pat mokyklose pakabinti kryžiai, uždrausta rodytis vilkint musulmoniškus dangalus, įtvirtinant ir taip tvirtas tradicines vertybes.

Nuomonių apklausos Krikščionių socialinei sąjungai žada 14 procentų balsų mažiau nei per rinkimus 2013 metais, „Alternatyvai Vokietijai“ prognozuojama 10 ar daugiau procentų  balsų. Tuo metu žalieji turėtų dvigubai sustiprinti padėtį ir gauti apie 20 procentų balsų.,

„Anksčiau Krikščionių socialinė sąjunga laimėdavo dešiniųjų ir centro kairiųjų rinkėjų balsus, bet dabar nuo jos liberalusis centras nusigręžia dėl rietenų su gimininga krikščionių demokratų partija ir kanclere, šie rinkėjai ieško alternatyvos. Ir pasidairius, ką matome? Socialdemokratai neegzistuoja, o žaliųjų partija atrodo šviežiai, iškėlusi savo pagrindinę kandidatę, jos įvaizdis liberalus, ne globėjiškos partijos, o pragmatiško racionalios politikos įvaizdis“, – sako nuomonių tyrimo agentūros „Forsa“ vadovas Manfredas Guellneris.

Bet koalicija su Žaliaisiais gali būti tiesiog neišvengiama, ar tai netaps ateities vyriausybių modeliu, spėja ekspertai.

Plačiau apie tai – Jolantos Paškevičiūtės ir Monikos Petrulienės reportaže.