Pasaulyje

2013.08.08 10:20

Paukščių gripo virusas H7N9 gali būti perduodamas žmogaus žmogui

ELTA2013.08.08 10:20

Pavojingasis paukščių gripo virusas H7N9 gali būti perduodamas žmogaus žmogui – Kinijos mokslininkai nustatė pirmąjį tokį atvejį. Tai „kelia nerimą“, rašo jie portale Bmj.com.

Pavojingasis paukščių gripo virusas H7N9 gali būti perduodamas žmogaus žmogui – Kinijos mokslininkai nustatė pirmąjį tokį atvejį. Tai „kelia nerimą“, rašo jie portale Bmj.com.

Kartu mokslininkai pabrėžia, kad virusas, kuris Kinijoje nuo kovo nusinešė daugiau kaip 40 gyvybių, dar nėra pajėgus smarkiai plisti tarp žmonių, praneša agentūra AFP.

Šiuo virusu žmogus pirmiausiai užsikrečia nuo paukščių. „Todėl žmonės neturėtų pulti į paniką“, – sakė epidemiologas Changas jun Bao iš Dziangsu provincijos Sveikatos ir profilaktikos centro.

Mokslininkai jau seniai baiminosi, kad virusas gali taip mutuoti, jog taps lengvai perduodamas žmogaus žmogui. Savo naujoje studijoje kinų mokslininkai aprašė ligoninėje nuo paukščių gripo mirusio 60-mečio vyro atvejį. Spėjama, kad jis virusu užkrėtė savo 32 metų dukterį. Duktė, kuri ilgiau nei savaitę rūpinosi sergančiu tėvu, taip pat mirė ligoninėje.

Moteris, anot tyrimo, neturėjo kontakto su galimai infekuotais paukščiais. Todėl „labiausiai tikėtinas paaiškinimas“, kad ji užsikrėtė nuo tėvo, kuris reguliariai lankėsi paukščių fermose. Genetiniai tyrimai parodė, kad virusai, kuriais užsikrėtė tėvas ir duktė, yra praktiškai identiški.

Vis dėlto, nepaisant šio atvejo, viruso perdavimo žmogaus žmogui galimybės yra „ribota“, pabrėžia mokslininkai. Paukščių gripu neužsikrėtė nė vienas iš kitų 43 žmonių, turėjusių glaudų kontaktą su abiem pacientais, įskaitant ligoninės personalą. Kadangi sunkiai sirgusios moters nepavyko apklausti, mokslininkai visiškai neatmeta tikimybės, kad ji užsikrėtė kitaip, nors tai „mažai tikėtina“.

Oficialiais liepos mėnesio duomenimis, Kinijoje H7N9 tipo virusu užsikrėtė 132 žmonės. Nuo pirmojo kovą užregistruoto susirgimo 43 pacientai mirė. Apie vieną atvejį pranešama iš Taivano.

H7 gripo virusai paprastai plinta tarp paukščių. H7N9 viruso tipas iki ligos proveržio Kinijoje niekada nebuvo nustatytas žmogui. Ir kitais H5N1 ir H7N7 paukščių gripo atvejais pasitaikė pavienių faktų, kai virusas buvo perduodamas žmogaus žmogui, tačiau epidemijos pavojus žmonėms nebuvo kilęs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt