Pasaulyje

2018.10.12 00:57

Konstantinopolis patvirtino Ukrainos bažnyčios teisę į nepriklausomybę, bet autokefalijos dar nesuteikė

BNS, LRT.lt 2018.10.12 00:57

Konstantinopolio ekumeninis patriarchatas ketvirtadienį paskelbė negaliojančiu 1686 m. įvykusį Ukrainos stačiatikių prijungimą prie Maskvos patriarchato ir dar kartą patvirtino, kad kaip motininė bažnyčia, Konstantinopolis turi teisę ir tęs procedūras dėl autokefalijos (nepriklausomybės) Ukrainos stačiatikių bažnyčiai suteikimo.

Pačios autokefalijos, kurios siekia Kijevas, spalio 9-11 d. posėdžiavęs Konstantinopolio ekumeninės stačiatikių bažnyčios sinodas (aukščiausių dvasininkų susirinkimas), kuriam pirmininkavo patriarchas Baltramiejus, dar nesuteikė. Tačiau ketvirtadienį paskelbė, kad atstato dviejų nepriklausomų, bet oficialiai nepripažintų Ukrainos stačiatikių bažnyčių hierarchams Filaretui Denisenkai ir Makarijui Maletyčiui jų bažnytinius rangus. O jų vadovaujamų bažnyčių tikinčiuosius vėl pripažino visuotinės stačiatikių tikėjimo nariais.

Konstantinopolio sinodas paragino visas suinteresuotas šalis vengti cerkvių, vienuolynų ir kito bažnytinio turto savinimosi ir kitų smurto bei keršto išraiškų, kad taika ir meilė Kristui nugalėtų.

Rusijos stačiatikių patriarcho Kirilo atstovas, kalbėdamas per televiziją, šiuos  Konstantinopolio patriarchato sprendimus pavadino „katastrofiškais“ ne tik pačiam Konstantinopoliui, bet ir pasaulinei ortodoksų bažnyčiai. „Konstantinopolio patriarchatas peržengė raudoną liniją“, – pareiškė jis.

Ukrainoje veikia trys Ortodoksų bažnyčios: didžiausia iš jų Maskvos patriarchato Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia, priklausanti Rusijos Ortodoksų Bažnyčios jurisdikcijai ir nuo jos atskilusios, bet oficialiai nepriklausomomis nepripažintos Kijevo patriarchato Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia, vadovaujama patriarcho Filareto, ir Ukrainos Autokefalinė Ortodoksų Bažnyčia, vadovaujama patriarcho Makarijaus.

Rusijos karinė agresija daugelį ukrainiečių paskatino nusigręžti nuo Maskvai pavaldžios Bažnyčios, o hierarchus Filaretą ir Makarijų - kreiptis į Konstantinopolio patriarchą Baltramiejų su oficialiu prašymu suteikti vieningai Ukrainos stačiatikių bažnyčiai autokefaliją - visišką nepriklausomybę i savivaldą.

Rusijos ortodoksų patriarchas Kirilas, laikomas svarbiu prezidento Vladimiro Putino sąjungininku, siekia užkirsti kelią Ukrainos stačiatikių Bažnyčios nepriklausomybei. Rusijos Ortodoksų Bažnyčia praėjusį mėnesį nutraukė „diplomatinius ryšius“ su ekumeniniu patriarchu Baltramiejumi I, apkaltinusį jį neleistinu kišimusi į ginčą dėl Ukrainos Bažnyčios pavaldumo.