Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.09 11:30

Kas žinoma apie Skripalių nuodijimu įtariamą A. Petrovą-Miškiną?

15min.lt 2018.10.09 11:30

„The Bellingcat“ tyrėjai tikina nustatę tikrąją antro Skripalių nuodijimu įtariamo ruso tapatybę: paaiškėjo, kad Aleksandru Petrovu laikytas įtariamasis iš tiesų yra Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje (GRU) dirbantis gydytojas Aleksandras Miškinas.

„The Bellingcat“ duomenimis, A. Miškinas gimė 1979-ųjų liepą Loigos kaime Archangelsko srityje. Jis studijavo elitinėje Rusijos karinės medicinos akademijoje, įgijo karino jūrų laivyno gydytojo specialybę.

A. Miškinas dirbti GRU pradėjo dar būdamas studentas. 2010 metais jis jau buvo perkeltas į Maskvą, buvo sukurta netikra jo tapatybė: gydytojas gavo antrą asmens tapatybės kortelę ir kelioninį pasą Aleksandro Petrovo vardu.

A. Miškinas, prisidengęs nauja tapatybe, 2011–2018 metais intensyviai keliavo. „The Bellingcat“ nustatė kelias keliones į Ukrainą ir apsišaukėlišką Uždniestrės (Padniestrės) respubliką.

Paskutinė tyrėjų nustatyta A. Miškino kelionė vyko 2013-ųjų gruodį, kai Ukrainoje vyko Maidano revoliucija. Jos metu buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Priešingai nei su A. Miškinu į Jungtinę Karalystę keliavusio Anatolijaus Čepigos, netikra „Petrovo“ tapatybė išsaugojo nemažai tikrų A. Miškino duomenų: tikslią gimimo datą, vardą, tėvavardį, tėvų vardus.

Iki 2014-ųjų rugsėjo A. Miškino gyvenamosios vietos registracijos adresas sutapo su GRU būstinės adresu Maskvoje.

Tų metų rudenį A. Miškinas ir A. Čepiga persikėlė į prabangius apartamentus.

Dabartinis A. Miškino karinis laipsnis nėra žinomas. Vis dėlto, Karinės medicinos akademiją baigę karo gydytojai gauna vyresniojo leitenanto laipsnį, be to, nuo aukštosios mokyklos baigimo praėjo 15 metų, todėl A. Miškinas greičiausiai turi leitenanto pulkininko ar pulkininko laipsnį.

„The Bellingcat“ tyrėjai teigia kalbėję su keliais A. Miškiną pažįstančiais asmenimis tiek iš gimtosios Loigės, tiek iš Sankt Peterburgo.

Kiek vėliau antradienį tyrėjai paskelbs daugiau informacijos apie A. Miškiną.

A. Petrovas ir R. Boširovas, Reuters/Scanpix nuotr.

Apsimetėliai turistai

Buvęs dvigubas šnipas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija šių metų kovą Anglijos mieste Solsberyje buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Londonas kaltina Rusijos vyriausybę mėginus nužudyti S. Skripalį dėl jo tebevykdomo bendradarbiavimo su Europos žvalgybos tarnybomis. Maskva šiuos kaltinimus griežtai neigia.

Po to, kai JK paskelbė netikras įtariamųjų tapatybes, tuomet dar A. Petrovu ir Ruslanu Boširovu pristatę rusai tikino į Angliją vykę turizmo tikslais – esą norėjo išvysti Solsberio katedrą.

Anksčiau „The Bellingcat“ ir „The Insider“ tyrėjai nustatė, kad įtariamasis R. Boširovas iš tiesų yra GRU pulkininkas A. Čepiga.

Pasak tyrėjų, jis tarnavo GRU specialios paskirties brigadoje, kuri pasižymėjo per antrąjį Čečėnijos ir Rusijos karą. Taip pat įtariama, kad A. Čepiga dalyvavo slaptoje Rusijos intervencijoje į Rytų Ukrainą. Pažymima, kad 2014 m. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jam suteikė Rusijos didvyrio vardą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi