Pasaulyje

2018.10.06 12:14

Rumunijoje vyksta referendumas dėl santuokos konstitucinio apibrėžimo

BNS 2018.10.06 12:14

Rumunijoje šeštadienį prasidėjo dvi dienas truksiantis referendumas dėl konstitucijos pataisos, galinčios apsunkinti tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą.

Plebiscitą inicijavo viena konservatyvi grupė; jį taip pat palaiko didelę įtaką šalyje turinti Rumunijos Ortodoksų Bažnyčia.

Siūloma pataisa šeimą apibrėžtų kaip „vyro ir moters sąjungą“. Ankstesnis apibrėžimas skelbia, kad santuoka yra „dviejų sutuoktinių sąjunga“.

Rumunija jau turi įstatymą, draudžiantį homoseksualių porų santuokas. Oponentai sako, kad naujas konstitucinis apibrėžimas yra piktavališka pastanga priversti LGBT bendruomenės narius pasijusti antrarūšiais piliečiais. Be to, jie pabrėžia, kad priėmus naują apibrėžimą gali būti atvertas kelias marginalizuoti šeimas, kai vaikus augina tik kuris nors vienas iš tėvų, taip pat nesusituokusias vaikų turinčias poras.

Kad referendumas būtų pripažintas įvykusiu, balsuoti turi mažiausiai 30 proc. registruotų rinkėjų. Siūloma pataisa užkirstų kelią bet kokiam bandymui įteisinti tos pačios lyties santuokas. 

Konstitucijos pataisą inicijavo piliečių iniciatyvinė grupė „Koalicija šeimai“, pateikusi peticiją su 3 mln. ją palaikančių rinkėjų parašais. Anot iniciatorių, jiems susirūpinimą kelia tai, kad rumunų moksleiviai mokyklose mokomi kurti vadinamąsias netradicines šeimas. 

LGBT asmenų teisių gynėjai tvirtina, kad siūlomas konstitucijos pakeitimas gali paskatinti homofobiją, nes skatina požiūrį, kad tik moters ir vyro santuoka yra teisėta, o tos pačios lyties žmonių santykiai yra neverti būti pripažinti ar teisiškai apsaugoti.

Ortodoksų vyskupas Sebastianas Pascanu per šią savaitę Pietų Rumunijoje surengtą mitingą tikintiesiems pareiškė, kad homoseksualumas yra „anomalija, pirmiausia pasirodžiusi Vakarų šalyse“.

„Šiai anomalijai reikia terapijos, gydymo, o ne specialių įstatymų, kokių norėtų turintieji kitokią seksualinę orientaciją“, – sakė jis. 

Vis dėlto kiti rumunai, tokie kaip elektrikas iš vieno Pietų Rumunijos kaimo Marcelis Badea, neketina dalyvauti referendume. 

„Aš jau esu vyras, tėvas ir senelis. Neturiu dėl ko balsuoti, – sakė jis. – Man nereikė to referendumo. Netgi jei balsuočiau prieš, padėčiau pasiekti reikiamą rinkėjų aktyvumą“.