Pasaulyje

2018.10.05 21:43

Prancūzijos žiniasklaida: dingęs Interpolo vadovas tikriausiai laikomas areštuotas Kinijoje

BNS2018.10.05 21:43

Mįslingai dingęs Interpolo prezidentas Meng Hongwei, kuris yra Kinijos pilietis, veikiausiai yra laikomas areštuotas Pekine, penktadienį paskelbė Prancūzijos dienraštis „Le Monde“.

Anksčiau penktadienį buvo pranešta, kad Prancūzijos policija pradėjo tyrimą dėl tarptautinės policijos organizacijos vadovo dingimo per jo kelionę į savo tėvynę Kiniją.

„Le Monde“ citavo neįvardytus tyrimui artimus šaltinius, sakiusius, kad tyrėjai kelia prielaidą, jog Meng Hongwei yra laikomas arešte Kinijoje, tačiau tiksli jo laikymo vieta neatskleidžiama.

Kinijos pilietybę turintis Meng Hongwei paskutinį kartą buvo matytas rugsėjo pabaigoje, išvykstantis į savo šalį iš Interpolo būstinės Prancūzijos pietryčių mieste Lione, sakė šaltinis. Apie jo dingimą pranešė pareigūno žmona.

„Jis dingo ne Prancūzijoje“, – vienas informuotas šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP.

Prancūzija pranešė, kad Interpolo vadovas iš šalies išvyko rugsėjo 29-ąją.

„Le Monde“ atkreipė dėmesį, kad tai jau ne pirmas incidentas, kai aukšto rango užsienio pareigūnai „dingsta“ Kinijoje. Yra buvę atvejų, kai Kinijos teisėsaugos pareigūnai sulaikydavo užsieniečius, atvykusius į šalį asmeniniais arba darbo reikalais, o vėliau suvaržydavo jų laisvę ir apklausdavo. Kai kada tokie areštai trukdavo ne vieną mėnesį.

Interpolas anksčiau penktadienį pareiškė, kad šį incidentą turi išspręsti Prancūzija ir Kinija.

„Šis reikalas susijęs su atitinkamomis tarnybomis Prancūzijoje ir Kinijoje“, – sakoma agentūros pranešime. Interpolas atkreipė dėmesį, kad už agentūros kasdienį darbą atsakingas ne Meng Hongwei, o generalinis sekretorius Juergenas Stockas.

Interpolo vadovu Meng Hongwei buvo išrinktas 2016 metų lapkritį. Anksčiau jis buvo Kinijos viešojo saugumo viceministras. Pasak kritikų, eidamas šias pareigas jis kontroliavo šalies slaptąją policiją.

Meng Hongwei – pirmasis Interpolo vadovu tapęs kinas. Ši agentūra palaiko ryšius su savo 192 valstybių narių teisėsaugos tarnybomis.

Pats Interpolas neturi savų agentų, turinčių įgaliojimus sulaikyti asmenis.

Pekinas Meng Hongwei išrinkimą laikė galimybe užsitikrinti didesnę tarptautinę pagalbą ieškant įtariamų ekonominių nusikaltėlių, įskaitant korumpuotus pareigūnus, atsidūrusios šalies prezidento Xi Jinpingo kampanijos prieš kyšininkavimą taikiklyje.

Tačiau ši kampanija, dar žinoma kaip operacija „Lapių medžioklė“, kai kuriose šalyse sulaukė skundų, kad Kinijos teisėsaugos agentai slapta veikia jų teritorijose, negavę vietos valdžios leidimo arba sutikimo.

Vykdant tokią veiklą buvo suimti keli aukšto rango pareigūnai. Jiems pateikta įvairių kaltinimų, pavyzdžiui, dėl „šiurkščių drausmės pažeidimų“; Kinijoje taip paprastai įvardijama korupcija ar kyšininkavimas.

Meng Hongwei kadencija turėtų baigtis 2020 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.