Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.04 15:45

Rusijos agentai planavo kibernetinę ataką prieš cheminių ginklų uždraudimo organizaciją

15min.lt, BNS 2018.10.04 15:45

Šių metų balandį Nyderlandai deportavo keturis Rusijos karinės žvalgybos (GRU) agentus, kurie planavo įvykdyti kibernetinę ataką prieš Cheminių ginklų uždraudimo organizaciją (OPCW), praneša BBC.

OPCW tyrė nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ panaudojimą prieš buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį Anglijoje šių metų kovą.

Organizacija tyrė ir cheminio ginklo atakas Sirijoje. Tarptautinė bendruomenė dėl atakų kaltina prezidento Basharo al-Assado režimą, remiamą Rusijos.

Pasak Nyderlandų pareigūnų, atakos planai atskleisti bendradarbiaujant su Jungtinės Karalystės (JK) ir JAV pareigūnais.

Keturi įtariamieji į Nyderlandus atvyko su diplomatiniais pasais, tarp jų buvo vienas informacinių technologijų specialistas.

Rugsėjo viduryje pranešta, kad buvo suimti du rusų agentai, planavę išpuolį prieš Šveicarijos „Spiez“ laboratoriją, kurioje buvo tiriami mėginiai, susiję su Skripalių apnuodijimu.

Ketvirtadienį JK užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas apkaltino GRU vykdant „beatodairiškų“ kibernetinių atakų kampaniją, nukreiptą prieš politines institucijas, verslo įmones, žiniasklaidą ir sporto organizacijas visame pasaulyje.

Britanijos nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC) nustatė keletą veikėjų, dirbančių GRU padalinyje, siejamame su įvairiomis didelio atgarsio sulaukusiomis kompiuterinėmis atakomis, įskaitant nukreiptas prieš Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministeriją.

Daugelis jų anksčiau buvo siejamos su Maskva, įskaitant 2017 metais įvykdytą išpirkos reikalaujančio viruso „BadRabbit“ paskleidimą, smogusį vienam Ukrainos tarptautiniam oro uostui ir Rusijos žiniasklaidos kanalams, taip pat pernykštį mėginimą įsilaužti į Šveicarijoje įsikūrusios Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) sistemas.

„Šis elgesio modelis demonstruoja jų troškimą veikti nepaisant tarptautinės teisės arba nusistovėjusių normų ir daryti tai jaučiantis nebaudžiamiems ir nepatiriant pasekmių“, – sakoma J. Hunto pranešime.

„Mūsų žinia aiški: kartu su savo sąjungininkais demaskuosime ir atsakysime į GRU pastangas žlugdyti tarptautinį stabilumą“, – pridūrė diplomatijos vadovas.

Pasmerkė vadovai

Europos Sąjunga ketvirtadienį pasmerkė Rusijos galbūt vykdomą kibernetinio šnipinėjimo kampaniją. Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini pasmerkė numanomą Rusijos „mėginimą pakenkti OPCW vientisumui“.

„Šis agresyvus aktas liudija panieką Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos svarbiai misijai – remiantis Jungtinių Tautų mandatu atsikratyti ginklų visame pasaulyje“, – teigiama jų pareiškime.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ir Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte ketvirtadienį apkaltino Rusiją, kad ji savo bandymais įsilaužti į pasaulinių institucijų, tokių kaip OPCW Hagoje, sistemas nepaiso pasaulinių vertybių.

„Šis bandymas patekti į tarptautinės organizacijos, siekiančios išnaikinti pasaulyje cheminius ginklus,.. sistemą demonstruoja, kad GRU (Rusijos karinė žvalgyba) nepaiso pasaulinių vertybių ir taisyklių, kurios užtikrina visų mūsų saugumą“, – sakoma bendrame jų pareiškime.

Gresia sankcijos

J. Huntas ketvirtadienį taip pat pareiškė, kad Rusijos atžvilgiu gali būti įvesta naujų sankcijų.

„Svarstysime su savo sąjungininkais, kokios tolesnės sankcijos (Rusijai) turi būti įvestos“, – sakė J. Huntas žurnalistams.

Be to, jis pasakė, kad Britanija „svarstys, kaip turėtume bendradarbiauti su savo draugais ir sąjungininkais, kad pasipriešintume virtinei kibernetinių atakų – naujo tipo atakų“.

„Nenorime eskalacijos (santykiuose) su Rusija. Norime sureguliuoti nesutarimus taip, kad Rusija suprastų: jei panašūs dalykai kartosis, ji susidurs su pasekmėmis, o jų kaina bus pernelyg didelė“, – pareiškė J. Huntas.

Nyderlandų gynybos ministrė Ank Bijleveld ketvirtadienį pranešė, kad šalies Užsienio reikalų ministerija dėl keturių rusų vykdyto šnipinėjimo iškvietė Rusijos ambasadorių.

„Rusijos ambasadorius buvo ką tik iškviestas į Užsienio reikalų ministeriją“, – spaudos konferencijoje sakė A. Bijleveld.

Tuo tarpu olandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas pareiškė, kad rusų specialiųjų tarnybų vykdytas tarptautinių organizacijų šnipinėjimas yra nepriimtinas.

„Ardomoji veikla tarptautinių organizacijų atžvilgiu pasitelkiant kibernetines operacijas mūsų šalies teritorijoje yra nepriimtina“, – parašė jis savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Maskva kaltina Vakarus „šnipų manija“

Maskva ketvirtadienį apkaltino Vakarus „šnipų manija“ po to, kai Nyderlandų saugumo tarnybos pranešė, kad sutrukdė rusų kibernetinei atakai prieš pasaulinę OPCW ir deportavo keturis rusų agentus.

„Vakarų šnipų manija įgauna pagreitį“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė vienas Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi