Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.03 18:54

V. Putinas išvadino S. Skripalį Rusijos išdaviku

BNS 2018.10.03 18:54

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad buvęs dvigubas rusų agentas Sergejus Skripalis yra „padugnė“ ir „tėvynės išdavikas“, o skandalas dėl apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje nervus paralyžiuojančia medžiaga esą dirbtinai kurstomas.  

S. Skripalis ir jo dukra Julija pasveiko po kovą Anglijos pietiniame Solsberio mieste surengto pasikėsinimo. Britanija tvirtina, kad jie buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ ir už šio išpuolio stovi Maskva, bet Rusija tokius kaltinimus įnirtingai neigia.

Šis incidentas išprovokavo didžiulę diplomatų išsiuntimo bangą Rusijoje ir Vakaruose; nuo to laiko santykiai tarp Londono ir Maskvos yra itin pašliję.

„Kalbant apie Skripalius, šis eilinis šnipų skandalas yra dirbtinai pučiamas“, – kalbėdamas viename Maskvoje vykstančiame energetikos forume sakė V. Putinas.

„Matau, kad kai kurie jūsų kolegos stumia teoriją, kad ponas Skripalis – vos ne kažkoks (žmogaus) teisių gynėjas. Jis – tiesiog šnipas. Tėvynės išdavikas. Yra tokia samprata – tėvynės išdavikas. Ir jis (S. Skripalis) – vienas iš jų“, – Kremliaus vadovas sakė tarptautinio forumo dalyviams.

Buvęs Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pulkininkas S. Skripalis savo šalyje buvo anksčiau suimtas ir nuteistas už bendradarbiavimą su britų žvalgybos agentūra MI6. Už tai S. Skripaliui buvo skirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė, bet 2010-aisiais buvo paleistas pagal apsikeitimo šnipais programą ir apsigyveno Jungtinėje Karalystėje.

„Įsivaizduokite: pas jus atsiranda žmogus, išduodantis savo šalį. Kaip su juo elgiatės – bet kuris, iš šią sėdinčių bet kurios šalies atstovų? Jis tiesiog padugnė, štai ir viskas“, – pareiškė V. Putinas.

Apnuodyti Skripaliai liko gyvi, bet po kelių mėnesių netoli Solsberio ta pačia medžiaga buvo paveikta viena britų pora – Dawnas Sturgessas ir Charlie Rowley.

V. Putinas nesureikšmino Rusijos ir Britanijos santykių krizės, nuvedusios iki didžiausio nuo Šaltojo karo laikų rusų diplomatų išsiuntimo iš Vakarų šalių, ir pavadino ją „ginču tarp saugumo tarnybų“.

„Kaip žinome, šnipinėjimas, kaip ir prostitucija, yra viena svarbiausių profesijų pasaulyje“, – pareiškė Rusijos prezidentas, sulaukęs plojimų.

Jis dar kartą paneigė, kad už Skripalių apnuodijimą atsakinga jo šalis ir patikino: „Niekas ten (Britanijoje) neturėjo nieko nuodyti.“

„Kartais stebiu su šia istorija siejamus įvykius ir tiesiog stebiuosi“, – sakė Kremliaus šeimininkas.

Praėjusį mėnesį V. Putinas paragino du vyrus, kuriuos britų valdžia įtaria mėginus nužudyti S. Skripalį, pasirodyti televizijos eteryje. Ji pareiškė, kad abu jie yra eiliniai piliečiai.

Daug klausimų sukėlusiame interviu Kremliaus finansuojamai televizijai RT, du vyriškiai, prisistatę kaip Ruslanas Boširovas ir Aleksandras Petrovas, teigė, jog lankėsi Solsberyje turizmo tikslais. Jų paaiškinimai išprovokavo pašaipių komentarų bangą pačioje Rusijoje ir kitose šalyse.

A. Petrovas ir R. Boširovas, Reuters/Scanpix nuotr.

Vėliau Britanijoje įsikūrusi žurnalistinių tyrimų organizacija „Bellingcat“ paskelbė pagal internetu prieinamas nuotraukas nustačiusi, kad R. Boširovas iš tikrųjų yra Rusijos didvyrio medaliu apdovanotas karinės žvalgybos tarnybos GRU pulkininkas Anatolijus Čepiga.

Maskva šios išvados nesureikšmino ir pabrėžė, jog „nėra jokių įrodymų“, o Kremlius pareiškė, kad nebekalbės šiuo klausimu su žurnalistais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi