Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.03 16:43

JT teismas: JAV privalo panaikinti dalį Iranui taikomų sankcijų

ELTA 2018.10.03 16:43

Jungtinių Tautų (JT) aukščiausiosios instancijos teismas trečiadienį nurodė Jungtinėms Valstijoms panaikinti dalį sankcijų, kurios Teheranui buvo įvestos po to, kai Vašingtonas gegužę pasitraukė iš Irano branduolinio susitarimo.

Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) teisėjų kolegija vienbalsiai nusprendė, kad Vašingtonas „savo pasirinktu keliu turi panaikinti visas kliūtis, kylančias iš gegužės 8 dieną paskelbtų priemonių ir trukdančias į Iraną laisvai eksportuoti vaistus ir medicinos įrangą, maistą ir žemės ūkio produkciją“ bei lėktuvų dalis, teigė teisėjas Abdulqawis Ahmedas Yusufas.

Teismo teigimu, sankcijos prekėms, kurių šaliai „reikia siekiant patenkinti humanitarinius poreikius, gali rimtai pakenkti žmonių sveikatai ir gyvenimo (kokybei) visoje Irano teritorijoje“.

Tuo metu sankcijos, taikomos atskiroms lėktuvų dalims, „gali kelti pavojų Irano civilinei aviacijai ir ja besinaudojančių žmonių gyvybėms“.

Teheranas sureagavo į žinią apie teismo nutartį, pareikšdamas, jog tai yra „aiškus ženklas“, kad „Iranas teisus“.

TTT sprendimas, anot Irano užsienio reikalų ministerijos, „darkart parodo, kad JAV vyriausybė... su kiekviena diena darosi vis labiau izoliuota“.

Iranas JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestas sankcijas JT teismui apskundė liepą, teigdamas, kad jos pažeidžia kelių dešimtmečių senumo dvišalę sutartį ir griauna šalies ekonomiką bei valiutą.

TTT sprendžia ginčus, kylančius tarp JT narių. Teismo sprendimai yra teisiškai saistantys ir negali būti skundžiami, tačiau jis nėra sukūręs mechanizmo, kuris užtikrintų šių sprendimų įgyvendinimą. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi