Pasaulyje

2018.09.29 22:30

Apie seksualinį priekabiavimą prabilusi egiptietė nuteista kalėti už „netikras naujienas“

15min.lt 2018.09.29 22:30

Egiptietė aktorė ir aktyvistė Amal Fathy gegužę socialiniame tinkle „Facebook“ paviešino vaizdo įrašą, kuriame papasakojo banke patyrusi seksualinį priekabiavimą ir piktinosi, kad valstybė nesugeba apginti moterų. Tačiau užuot sulaukusi paramos moteris buvo pati nuteista kalėti, nes esą platino „netikras naujienas“, rašo „The Guardian“.

A. Fathy įrašu pasidalijo gegužę. Jau po dviejų dienų Egipto saugumo pareigūnai įsiveržė į jos namus, sulaikė ne tik moterį, bet ir jos vyrą su sūnumi. Šeimos vyrai buvo greitai paleisti į laisvę, o A. Fathy sulaukė kaltinimų platinant netikras naujienas su tikslu pakenkti Egipto valstybei bei disponavimu „nederama medžiaga“.

Dabar moteris už šiuos nusikaltimus buvo nuteista dviem metais laisvės atėmimo bei 560 eurų bauda.

Kitas teismo procesas prieš A. Fathy tebesitęsia. Jame moteris kaltinama priklausanti teroristinei organizacijai. Žmogaus teises ginanti organizacija „Amnesty International“ kaltinimus A. Fathy vadina išskirtiniu neteisingumo pavyzdžiu, kai auka nubaudžiama, o nusikaltėlis lieka laisvėje. A. Fathy vyras, Mohamedas Lotfy, pats vadovaujantis Egipto teisių ir laisvių komisijai, teismo sprendimą įvertino kaip leidimą Egipte vyrams su moterimis elgtis bet kaip.

„Nuosprendis yra žinutė kiekvienam smurtautojui, kad jis yra laisvas priekabiauti kaip tinkamas be jokios baimės būti nubaustas ir žinutė kiekvienai aukai, kad, jei ji kalbės, tai ji bus nuteista“, – sakė jis.

A. Fathy nėra pirmoji nuteista už tai, kad viešai prabilo apie patirtą prievartą. Mona el-Mazbouh, turistė iš Libano, paviešinusi panašų vaizdo įrašą per savo viešnagę Egipte buvo sulaikyta Kairo oro uoste ir nuteista kalėti aštuonerius metus. Vėliau bausmė jai buvo sušvelninta, moteris buvo deportuota į Libaną.

Moterų padėtis Egipte išties yra tragiška. Štai 2013-aisiais atlikta Jungtinių Tautų atlikta apklausa atskleidė, kad seksualinį priekabiavimą yra patyrusios 99 proc. Egipto moterų.

2017 m. „Thomson Reuters Foundation“ tyrime Kairas buvo apibūdintas kaip moterims pavojingiausias pasaulio miestas.